• Dnes je: Sobota 24. júla 2021 meniny má Vladimír

Kurilovská: Podávanie trestných oznámení je na Slovensku zneužívané

Kurilovská: Podávanie trestných oznámení je na Slovensku zneužívané

Veľké množstvo podaných trestných oznámení orgány činné v trestnom konaní neraz zahlcuje.

4.1.2021 (Webnoviny.sk) - Podávanie trestných oznámení je na Slovensku zneužívané. V rozhovore pre agentúru SITA a portál Webnoviny.sk to konštatovala rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Inštitút, ktorý vo veľkom využívajú napríklad politici v rámci politického boja má podľa nej často v prvom rade najmä psychologický účinok.

„Viac zarezonuje, keď sa povie podávam trestné oznámenie,“ uviedla s tým, že verejnosť si tento pojem spája s trestným stíhaním, obvinením alebo prípadným odsúdením.

Trestné oznámenie môže podať každý

Takisto podľa Kurilovskej zaváži aj to, že pri podaní trestného oznámenia nie je potrebné nič platiť. V prípade podania žaloby v civilnom konaní totiž existujú presne stanovené poplatky.

Trestné oznámenie podľa Kurilovskej môže podať každý, kto má podozrenie, že bol spáchaný nejaký skutok, ktorý by mohol byť trestným činom.


„Štát je tu pre ľudí, ktorí v prípade pocitu ohrozenia ich zdravia, života a majetku majú právo podať trestné oznámenie,“ povedala s tým, že policajt alebo prokurátor je povinný každé oznámenie prijať a vec preverovať.

Problematické anonymné oznámenia

Veľké množstvo podaných trestných oznámení však podľa Kurilovskej orgány činné v trestnom konaní neraz zahlcuje.


V rámci riešenia situácie so zneužívaním trestných oznámení by sa podľa nej mohlo pristúpiť napríklad k tomu, aby sa orgány nezaoberali anonymnými oznámeniami, resp. zaoberali sa anonymnými podaniami, ktoré jasne formulujú skutočnosti poukazujúce na trestnú činnosť a tie aby boli operatívnou činnosťou prvotne preverované.


„Nemyslím si, že by sa mala nejako meniť zásada oficiality, pretože v tomto je ten demokratický prvok. Polícia, prokuratúra a následne súd sú tu na to, aby chránili záujmy ľudí,“ dodala.

Dôvera v políciu sa buduje postupne od radových policajtov, tvrdí rektorka policajnej akadémie

Trestný poriadok podozrivého nepozná, konať možno len proti obvinenému, tvrdí Kurilovská

Video: Väzbu je možné žiadať za akýkoľvek trestný čin, hovorí Kurilovská

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie