• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Kúpa nehnuteľnosti bude čoraz väčší luxus. Jednoduchšiu cestu k pasívnemu príjmu ponúkajú investorom realitné fondy

Kúpa nehnuteľnosti bude čoraz väčší luxus. Jednoduchšiu cestu k pasívnemu príjmu ponúkajú investorom realitné fondy

Viac ako 90 percent obyvateľov Slovenska býva vo vlastnom.

31.3.2022 (Webnoviny.sk) - Takáto investícia si vyžaduje pomerne vysoký vstupný kapitál, ktorý priemerný slovenský investor väčšinou nevlastní. Cestu k pasívnemu príjmu bez zbytočných "papierovačiek" pritom prinášajú realitné podielové fondy. Predstavujú hmatateľnú a stabilnú formu investície. Aj vďaka tomu sú podľa štatistík druhým najobľúbenejším typom fondov na Slovensku.

Investovať do nehnuteľnosti jej kúpou je dnes síce stále aktuálny, tradičný spôsob zhodnocovania peňazí, ktorý však po započítaní nákladov nemusí byť až taký príťažlivý. Zároveň stojí investora aj drahocenný čas a nie každý si takýto "luxus" môže dovoliť.

Medziročné tempo rastu cien nehnuteľností dosiahlo podľa údajov NBS v roku 2021 22,1 %. Vyšší rast cien nehnuteľností súvisí s viditeľným poklesom ponuky a vysokým dopytom po nehnuteľnostiach. Údaje o bytovej výstavbe pritom podľa NBS indikujú zlepšenie situácie na ponukovej strane na strednodobom horizonte. Aj keď budú ceny nehnuteľností na Slovensku naďalej rásť, očakáva sa, že tempo bude pomalšie. Financovanie investičnej nehnuteľnosti, ktorú investor plánuje prenajímať alebo predať, sa však postupne stáva komplikovanejším spôsobom generovania pasívneho príjmu, ktorý si nemôže dovoliť každý. Kúpu nehnuteľnosti bude čoraz viac komplikovať viacero faktorov, medzi nimi aj zvyšovanie úrokových sadzieb či stále rastúce ceny nehnuteľností. V prípade hľadania investičného riešenia je tak na mieste hľadať alternatívu. Tú môžu ponúknuť realitné podielové fondy.

"Realitné fondy ponúkajú finančne nenáročné a stabilné riešenie pre tých, ktorí majú k dispozícii istý obnos peňazí a investičný horizont minimálne 2 – 6 rokov. Podľa Národnej banky Slovenska majú pritom druhý najväčší podiel na celkových aktívach v rámci kolektívneho investovania na Slovensku, a to až 22,74 %. Pred nimi sú len zmiešané fondy, ktoré zaberali ku koncu roka 2021 podiel 50,02 %," vysvetľuje Juraj Bielik, člen predstavenstva 365.invest, ktorý je zodpovedný za realitné fondy.

Žiadaný doplnok investičného portfólia

Pod rast výkonnosti podielových fondov sa priamo podpisuje rast cien nehnuteľností. Prípadný pokles jednej však môže byť kompenzovaný rastom hodnoty inej v portfóliu, čo investora lepšie chráni pred stratou. Do výnosnosti vstupujú aj výnosy z nájmov a z ostatných aktív, ktoré sú v portfóliu. V Realitnom fonde 365.invest sa nachádzajú typy projektov, ktoré sú v rozličných fázach svojej existencie: prevádzka, development, realizácia výstavby, nábehová fáza. Benefitom realitného fondu a jeho konzervatívnejšieho charakteru je jeho menšia citlivosť na trhové výkyvy a prípadné krízy, ktoré sú prudkejšie pri klasických akciových fondoch. "Realitné investície by mali fungovať ako vhodný doplnok a diverzifikácia celkovej investičnej stratégie, kde by zhruba 10-20% z celkového majetku investora mohlo byť investovaných do realitných investícií. V pomyselnom porovnaní napríklad s investovaním do akcií (ako najrizikovejšej skupiny) sa javí investovanie do realít ako bezpečnejšie, minimálne kvôli existencii reálnej zábezpeky (konkrétnej nehnuteľnosti)," dopĺňa odborník.

Investovaním do kúpy podielových listov realitného fondu podielnik získava podiely na majetku realitného fondu. Získava tiež výnosy plynúce z budov vo fonde po celú dobu vlastnenia týchto nehnuteľností. Podielnik sa takisto môže podieľať na jej predaji, kedy získava rozdiel medzi jej predajnou cenou a aktuálnym ocenením nehnuteľnosti v majetku fondu.

Výhody investovania do realitných fondov:

  • možnosť budovať pasívny príjem prostredníctvom nehnuteľnosti, napriek tomu, že investor žiadnu nevlastní
  • lokálna investícia a jej hmatateľnosť – možnosť reálne vidieť nehnuteľnosti, do ktorých investor investuje, sledovať ich vývoj
  • konzervatívna investičná stratégia vhodná pre každý typ investora s nižším, no pomerne stabilným výnosom aj na kratší investičný horizont od dvoch rokov s ohľadom na pomer rozloženia investičného portfólia
  • investor nemá starosti spojené s kúpou a prenájmom nehnuteľnosti, či starostlivosťou v porovnaní s investičnou nehnuteľnosťou
  • investovanie do fyzickej nehnuteľnosti je minimálne z pohľadu daňových odvodov ideálne aspoň na 5 rokov s pretrvávajúcim relatívnym rizikom, ktoré vyplýva aj z uloženia financií do jednej investičnej príležitosti v konkrétnej lokalite bez možnosti ich presun

*Prieskum pre 365.bank a 365.invest prebiehal koncom roka 2021. Zrealizovala ho agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1200 respondentov.

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie