• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Kucka sa vrátil na Slovensko a zamieril rovno do klubu „belasých“. Po 13 rokoch sa teší, že bude hrať v domácej súťaži

Kucka sa vrátil na Slovensko a zamieril rovno do klubu „belasých“. Po 13 rokoch sa teší, že bude hrať v domácej súťaži

V mužstve sa stretne so spoluhráčmi aj s bývalým trénerom z reprezentácie Vladimírom Weissom st.

1.7.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský futbalový stredopoliar Juraj Kucka sa po trinástich rokoch vrátil na Slovensko, v najvyššej súťaži si bude obliekať dres úradujúceho majstra ŠK Slovan Bratislava.

V mužstve sa stretne so spoluhráčmi aj s bývalým trénerom z reprezentácie Vladimírom Weissom st., no podľa jeho vlastných slov to nebol hlavný dôvod jeho príchodu k "belasým". Radil sa o tom so svojím manažérom aj s rodinou.

Návrat domov

"Po ukončení zmluvy v Anglicku som hľadal klub, ktorý by bol bližšie k Slovensku. Mal som totiž už taký pocit, že by som sa chcel pomaličky vracať späť domov alebo aspoň bližšie. Z ponúk, ktoré som mal, sa mi najviac páčila tá zo Slovana a vlastne som si uvedomil, že keď sa upíšem belasým, budem po trinástich rokoch konečne opäť doma. Veľmi sa na pôsobenie v Slovane teším," objasnil Kucka svoj návrat na Slovensko, citoval ho oficiálny web Slovenského futbalového zväzu.

Tridsaťpäťročný Bojničan zatiaľ naposledy hral v predchádzajúcom ročníku vo Watforde, za anglický tím absolvoval 27 súťažných štartov a strelil v nich jeden gól.

Predtým hral aj v Taliansku za Parmu, AC Miláno a FC Janov, v Turecku za Trabzonspor, v Česku za Spartu Praha a na Slovensku za Podbrezovú a Ružomberok. V reprezentačnom drese doteraz absolvoval 93 štartov, predstavil sa na MS 2010 aj na ME v rokoch 2016 a 2021.

Čo zavážilo v rozhodovaní?

Kucka sa rozhodol pre príchod do Slovana z rôznych dôvodov: "Pri mojom rozhodovaní a definitíve pre Slovan veľmi zavážilo fakt, že poznám trénera Vlada Weissa už dlhé roky, veď ma viedol v reprezentácii. Navyše, v klube mám aj spoluhráčov z národného tímu. Je to tiež najväčší klub u nás, ktorý má veľké ciele a pre mňa je to výzva, keďže by som im ešte chcel v splnení tých cieľov pomôcť."

Po Martinovi Škrtelovi a Vladimírovi Weissovi ml. je Kucka tretím známym slovenským reprezentantom za ostatné roky, ktorý bude pôsobiť vo Fortuna lige.

"Keď sa vráti na Slovensko taký hráč, aký je Škrťo, po dlhých rokoch, tak by to malo mať len pozitívne ohlasy. Myslím si, že ľudia sa musia na takého futbalistu tešiť, keďže odohral veľmi veľa sezón v top kluboch, ale aj za reprezentáciu. Bolo to veľmi pekné, keď sa rozhodol vrátiť, ale opäť musím povedať, že na moje zvažovanie to priamy vplyv nemalo," dodal Kucka.

ŠK Slovan Bratislava v júli okrem domácej Fortuna ligy začne tiež púť kvalifikačnými kolami európskych pohárových súťaží, už 6. a 13. júla si zmeria sily s gruzínskym FC Dinamo Batumi v 1. kvalifikačnom kole Ligy majstrov 2022/2023.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie