• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Ku Sulíkovmu Kilečku 2 prišli takmer dve stovky pripomienok, zaslali ich zamestnávatelia či ministerstvá

Ku Sulíkovmu Kilečku 2 prišli takmer dve stovky pripomienok, zaslali ich zamestnávatelia či ministerstvá

Približne 40 zásadných pripomienok vzniesol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

22.11.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo hospodárstva SR dostalo v rámci medzirezortného pripomienkového konania k najnovšiemu balíku opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia takmer dve stovky pripomienok, z toho 114 zásadných.

O Kilečku 2 pritom rezort s dotknutými subjektmi rokoval niekoľko mesiacov. Výraznej kritike materiál podrobil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Celkovo vzniesol takmer 40 zásadných pripomienok. Viacero ustanovení sa nepozdáva ani dodávateľom energií a distribučným spoločnostiam.

Výhrady mali aj zástupcovia miest

Pripomienky však mali aj mnohé ministerstvá, medzi inými rezorty financií, dopravy, práce a zdravotníctva, ale aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR či Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Zásadné výhrady vzniesli aj zamestnávatelia, Štatistický úrad SR, Slovenský živnostenský zväz, zástupcovia miest či Národná banka Slovenska a Potravinárska komora Slovenska.

Stanovisko konfederácie zväzov

Konfederácia odborových zväzov SR uviedla, že zásadne nesúhlasí s návrhom uznesenia k zákonu, keďže rezorty zaväzuje k ďalším 64 novelizáciám zákonov. Podľa odborárov mali byť predložené do pripomienkového konania v paragrafovom znení priamo v návrhu zákona alebo príslušným rezortom.

„Na základe skúseností konštatujeme, že jednotlivé rezorty následne k návrhom zákonov nevedú odbornú diskusiu, nevyhodnocujú argumenty a sú donútené prijať zmeny v zákonoch, s ktorými sa odborne a vecne príslušne nestotožňujú," tvrdí konfederácia.

Zaradili stovky podnetov

Ministerstvo hospodárstva zverejnilo Kilečko 2 koncom októbra. Z takmer 2 500 podnetov, ktoré dostali od podnikateľov, zaradili pôvodne do balíčka 469. Po sérii rokovaní však do ďalšieho legislatívneho procesu pokračuje 207 opatrení.

V Kilečku 1 ich bolo 114. Rezort vyberal zmeny, ktoré vytvárajú priaznivejšie podnikateľské prostredie, avšak zároveň nemajú významný vplyv na rozpočet verejnej správy.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie