• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Ktoré ročné obdobie je vaším najobľúbenejším? Budete prekvapení, ale aj to vypovedá niečo o vašej osobnosti

Ktoré ročné obdobie je vaším najobľúbenejším? Budete prekvapení, ale aj to vypovedá niečo o vašej osobnosti

Jar predstavuje čas, kedy temné dni zimy ustupujú do zabudnutia, vonku sa všetko začína zelenať a teploty sa príjemne zvyšujú.

Niektorí ľudia majú radi dlhé a teplé letné dni, zatiaľ čo iní preferujú chladnejšie jesenné počasie. Prečo sa stáva, že inklinujeme viac k jednému ročnému obdobiu? Mohla by psychológia vysvetliť naše sezónne preferencie?

Už nejaký ten čas sme si vedomí silného vplyvu, ktorý majú ročné obdobia na našu náladu. Hmlisté zimné mesiace sú typické tým, že spôsobujú sezónnu afektívnu poruchu, tiež známu ako „zimný blues“. Začiatok jari v nás oproti tomu znovu prebúdza dočasné zvýšenie pozitivizmu v závislosti od toho, koľko času strávime vonku.

Prekvapivé výsledky jednej štúdie dokonca zistili, že ľudia, ktorí prežili pred narodením letné mesiace ešte v maternici, neskôr v staršom veku umierajú skôr na srdcové choroby v priebehu zimného obdobia.

Teplota má tiež vplyv na naše správanie. Teploty v miestnosti môžu napríklad ovplyvniť to, ako ľudia posudzujú podozrivých páchateľov. V jednej štúdii z roku 2014 boli ľudia v horúcich miestnostiach viac náchylní vnímať konanie zločincov ako impulzívnych a skratových, zatiaľ čo v studených miestnostiach boli rovnakí podozriví považovaní za chladnokrvné beštie, ktoré svoj zločin vopred premysleli a zorganizovali.


Ďalšia štúdia sa zaoberala aj tým, ako pôsobíme na ľudí, ktorí vo svojich rukách držia buď studený, alebo teplý nápoj. Ľudia s horúcimi nápojmi boli atraktívnejší a boli hodnotení pozitívnejšie ako tí, ktorí držali studené nápoje.

Vplyv svetla na organizmus sa prejavuje najmä tým, že keď ho dostávame menej, telo uvoľňuje hormóny, ktoré vyvolávajú letargiu. Niektorí ľudia preto na jeseň a v zime zažívajú už vyššie spomínanú sezónnu afektívnu poruchu. Počas tmavších, kratších dní sa môžu cítiť deprimovane a strácajú záujem o činnosti, ktoré si obvykle užívajú. Medzi príznaky patrí zvýšená únava a chuť do jedla.

Čo o vás teda vypovedá vaše obľúbené obdobie?

Jar predstavuje čas, kedy temné dni zimy ustupujú do zabudnutia, vonku sa všetko začína zelenať a teploty sa príjemne zvyšujú. Pokiaľ je vaším obľúbeným obdobím práve jar, túžite po nových zážitkoch a zmene, ktorú potrebujete po dlhej a chladnej zime.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieLeto je o dlhších, teplejších a slnečných dňoch. Ak ich zažívate, milujete byť vonku a žiť aktívny životný štýl. Teplé mesiace leta vám umožňujú cestovať a užívať si outdoorové aktivity. Ste pravdepodobne extrovert a ľudia vás nazývajú optimistickými, príjemnými a asertívnymi.


Jeseň podľa psychológov predstavuje druhé obnovovacie obdobie v roku rovnako ako jar. Pokiaľ dávate prednosť tomuto obdobiu, neustále hľadáte zmenu.

Zima so svojimi chladnými mesiacmi je príležitosťou pre všetkých, ktorí sú introvertní a cítia sa dobre vo svojom dome. Byť schúlený na svojom gauči v teplom svetri s teplým nápojom v ruke znie skrátka ako vaša predstava o ideálnom popoludní.


Popri tom, ako psychológovia skúmali preferencie ročných období, zistili, že sezónne zmeny teplôt a svetla môžu mať vplyv na naše správanie a náladu tiež. Jedna štúdia dokonca naznačovala, že mesiac, v ktorom sa človek narodil, môže ovplyvniť jeho osobnosť. Napr. tí, ktorí sa narodili v zime, majú menší sklon k zápalnému temperamentu.

Trvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?


Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníkyNajčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.Počasie