• Dnes je: Utorok 29. septembra 2020 meniny má Michal, Michaela

Ktoré rasy psov najradšej spolupracujú s ľuďmi? Podľa výskumníkov o tom rozhodujú ich gény

Ktoré rasy psov najradšej spolupracujú s ľuďmi? Podľa výskumníkov o tom rozhodujú ich gény

Tím výskumníkov porovnával pracovnú pohotovosť dvanástich psov z "kooperatívnych" rás a "samostatných" rás za rôznych podmienok.

19.7.2020 (Webnoviny.sk) - O tom, či psy rady a vytrvalo spolupracujú s ľuďmi, rozhodujú ich gény. Zistil to tím vedcov z univerzity veterinárskeho lekárstva vo Viedni Vetmeduni Vienna.

Psie rasy, ktoré boli vyšľachtené na to, aby plnili konkrétne úlohy v spolupráci s človekom, to robia aj bez odmeny dlhšie ako tie, ktoré sú známe samostatným konaním. Štúdiu zverejnil akademický žurnál Plos One.

Niektoré psy dostali odmenu, iné nie

Tím výskumníkov pod vedením Jima McGetricka a Friederike Rangeovej porovnával pracovnú pohotovosť dvanástich psov z "kooperatívnych" rás a "samostatných" rás za rôznych podmienok.

Psy mali napríklad podať osobe labku, pričom niektoré za to dostali odmenu, iné zas nie. Sčasti sa museli tiež prizerať tomu, ako boli odmenené iné psy a samy pritom vyšli naprázdno.

Niektoré druhy trávili s ľuďmi viac času

Samostatné rasy dávali labku zriedkavejšie, predovšetkým vtedy, ak za to nedostali žiadnu odmenu, zistila štúdia. Okrem toho trávili psy vyšľachtené na spoluprácu s človekom viac času so svojimi ľudskými partnermi, keď s nimi boli vo voľnom kontakte, ako zvyšné zvieratá.

Ku kooperatívnym rasám patrili austrálsky ovčiak, borderská kólia, kólia dlhosrstá a retrievery ako labradorský retriever.

Medzi samostatné zas japonské lovecké psy ako akita inu, šiba inu, africké lovecké psy basendži a saňové psy ako sibírsky husky.

Viac k téme: pes, psy, výskum

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie