• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Kto má nárok na príspevok 100 eur od štátu? Rozhodujúci je mesačný príjem domácnosti

Kto má nárok na príspevok 100 eur od štátu? Rozhodujúci je mesačný príjem domácnosti

Ak však podmienky na poskytnutie 100-eurovej dotácie spĺňa viac členov domácnosti, dotáciu úrad práce a sociálnych vecí vyplatí len raz.

Domácnosti, ktorých priemerný mesačný prijem za posledných šesť mesiacov bol najviac vo výške 1,81-násobku životného minima a vlani nedostali od vlády žiadnu inflačnú pomoc, dostanú jednorazový príspevok v sume 100 eur. Ide o domácnosti s priemerným mesačným príjmom do 424 eur.

Jednorazový príspevok

O vyplatenie 100-eurového príspevku bude potrebné požiadať na príslušnom úrade práce a sociálnych vecí. Vyplýva to z nariadenia, ktoré schválila vláda. Nariadením kabinet reaguje na zvýšenú mieru inflácie a vysoký rast cien energií.

Dočasne poverený minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) ešte koncom marca odhadol, že 100-eurová pomoc by sa mohla týkať približne 50-tisíc ľudí.

Ak však podmienky na poskytnutie 100-eurovej dotácie spĺňa viac členov domácnosti, dotáciu úrad práce a sociálnych vecí vyplatí len raz.

Úhrada za jedlo

Nariadenie vlády zároveň umožňuje poskytnúť v tomto roku jednorazovú dotáciu na čiastočnú kompenzáciu výdavkov na platenie úhrady za obed a iné jedlo deťom „v školopovinnom veku“, ktoré sa nemôžu zúčastňovať vyučovania na základnej škole a ktorým sa poskytuje sociálna služba v zariadení sociálnych služieb. Pôjde o dotáciu v sume 160 eur na september až december tohto roka.


„Schválili sme adresnú pomoc pre domácnosti s nízkymi príjmami,“ povedal na tlačovej besede dočasne poverený premiér Eduard Heger. O 100-eurovú pomoc podľa neho budú môcť ľudia požiadať v máji.


Dočasne poverený minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) ešte koncom marca odhadol, že 100-eurová pomoc by sa mohla týkať približne 50-tisíc ľudí.

Upozornil na to, že 50-tisíc domácností tvoria najmä ľudia v hmotnej núdzi s mesačným príjmom do 1,81-násobku životného minima, ktorí napríklad nemajú nezaopatrené dieťa, a preto nemali nárok na zvýšený prídavok na dieťa. Hranica 1,81-násobku životného minima podľa neho predstavuje zadefinovanú hranicu chudoby, resp. ohrozenia chudobou.

„Pomoc vo výške 100 eur im vyplatíme v júni,“ povedal Krajniak.


Nariadenie vlády zároveň umožňuje poskytnúť v tomto roku jednorazovú dotáciu na čiastočnú kompenzáciu výdavkov na platenie úhrady za obed a iné jedlo deťom „v školopovinnom veku“, ktoré sa nemôžu zúčastňovať vyučovania na základnej škole a ktorým sa poskytuje sociálna služba v zariadení sociálnych služieb.


Pôjde o dotáciu v sume 160 eur na september až december tohto roka. Týkať sa to bude približne 500 detí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie