• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Krst slovenského komiksu Extraliga inšpirovaného slovenskými športovcami

Krst slovenského komiksu Extraliga inšpirovaného slovenskými športovcami

Nový slovenský komiks bol oficiálne pokrstený na 15.

6.7.2022 (Webnoviny.sk) -

Počas uplynulého víkendu sa fanúšikovia komiksu z celého Slovenska, ale aj návštevníci zo zahraničia, stretli v priestoroch bratislavského DK Ružinov. Pri príležitosti 15. ročníka jedinečného podujatia AnimeSHOW 2022 sa pred tisíckami návštevníkov mohli ukázať aj sestry Jančové, ktoré v spolupráci s národnou lotériovou spoločnosťou TIPOS vytvorili originálny komiks Extraliga.

Milovníci komiksu, anime, hier, japonskej kultúry, KPOPu, sci-fi, fantasy a hororu sa v prvý júlový víkend stretli v metropole Slovenska, kde na nich čakala bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, najnovších filmov, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Stretnutia so spisovateľmi, krsty kníh a samozrejme rôzne kreatívne súťaže na AnimeSHOW 2022 prilákali ľudí z celého Slovenka aj vďaka tomu, že organizátori konečne mohli pripraviť podujatie, na aké boli zvyknutý pred vypuknutím pandémie. "Posledné dva roky sa väčšina komiksových eventov vo svete nekonala, alebo šlo o ich online náhrady, čo nebolo skutočne ono. Tieto akcie sú o osobnej účasti a vnemoch. Na Slovensku v roku 2020 nebolo vďaka prísnym opatreniam vôbec nič a minulý rok sme AnimeSHOW vo veľmi oklieštenej verzii spravili v lete a na jeseň," prezradil Róbert Žittňan, organizátor podujatí Comics Salón a AnimeShow.

Súčasťou tohto festivalu boli aj sestry Ivana a Zuzana Jančové, ktoré s podporou spoločnosti TIPOS, vytvorili jedinečný slovenský komiks Extraliga. "Máme veľkú radosť z toho, že naša tvorba osloví ďalších čitateľov a nadšencov komiksového sveta, s ktorými sme sa mohli stretnúť na AnimeSHOW. Komiks Extraliga sleduje hrdinov, ktorí v Aréne hier bojujú s tajomným Hlasom Zhora. Ak nejaký hráč prehrá, tak nezomrie, no vráti sa domov a príde o všetky spomienky na túto hru. Vďaka spolupráci s Tiposom sa nám darí budovať si ešte lepšie miesto v očiach našich fanúšikov, našli sme aj kopec nových a sme veľmi vďačné za príležitosť odprezentovať našu tvorbu aj na takejto akcii," dodali sestry.

Samotná príprava komiksu - od prvotných návrhov až po finálnu verziu a grafické spracovanie komiksu - zabrala zhruba pol roka. Komiks Extraliga síce nie je v predaji, no fyzické výtlačky boli dostupné exkluzívne pre návštevníkov AnimeSHOW 2022, v online podobe je celý príbeh k dispozícii na www.tipos.sk/komiks.

"Na AnimeSHOW 2022 sme pokrstili komiks Extraliga, ktorý určite poteší mladších, ale zaujme aj starších milovníkov športu a fanúšikov komiksových príbehov. Idea vznikla ešte minulý rok a sme radi, že sme komiks konečne mohli predstaviť aj širokej verejnosti. Spoločnosť TIPOS už viac ako desať rokov spolupracuje so SOŠV pri podpore slovenských športovcov a zaujímavých športových projektov, preto nás zaujala myšlienka vytvoriť prvý slovenský komiks, ktorý by bol inšpirovaný práve športom a kreatívne odprezentoval dôležité hodnoty, akými sú je fair-play, integrita, rešpekt či rovnosť šancí, a to všetko v ucelenom príbehu," prezradil Matúš Stračiak, vedúci oddelenia komunikácie spoločnosti TIPOS.

Autorky komiksu nevylučujú, že sa dočkáme jeho pokračovania, v ktorom by sme sa opäť vrátili do tajomnej Arény hier. Komiks Extraliga zaujal organizátorov tohto podujatia aj vďaka tomu, že v našich končinách ide o ojedinelé dielo. "Je to slovenský komiks, a tých predsa len nie je veľa a nie veľa autorov má to šťastie, že ich niekto aj vydá. Príbeh o e-športe je niečo nové, neokukané. A je to komiks od sestier Jančových, ktoré sú známe svojimi ‘marvelovskými’ netradičnými počinmi," dodáva Róbert Žittňan, organizátor podujatí Comics Salón a AnimeShow.

Informačný servis

Viac k téme: AnimeSHOW, Extraliga, Festival, PR


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie