• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Kríza na Ukrajine: Rusko napadlo Ukrajinu, z viacerých miest sa ozýva streľba a výbuchy

Kríza na Ukrajine: Rusko napadlo Ukrajinu, z viacerých miest sa ozýva streľba a výbuchy

Ruské sily napadli hranicu Ukrajiny z Ruska aj Bieloruska, uviedla ráno ukrajinská pohraničná stráž.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil vojenskú operáciu v regióne Donbas na východnej Ukrajine. Oznámil ju pritom s tým, že jej cieľom je chrániť civilistov. V televíznom prejave skoro ráno Putin vyhlásil, že kroky podnikajú v reakcii na hrozby prichádzajúce z Ukrajiny.

Rusko krátko po 4. hodine rannej SEČ po rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zaútočilo z východu, Krymu i Bieloruska na Ukrajinu. Putin vyhlásil, že situácia si vyžaduje rozhodné kroky a vyzval ukrajinských vojakov, aby zložili zbrane.

Okupovať Ukrajinu podľa jeho slov Rusko nemá v pláne a akékoľvek krviprelievanie bude vinou ukrajinského „režimu“. Putin zároveň varoval ostatné krajiny, že akýkoľvek pokus o zásah do ruskej akcie povedie k „následkom, aké nikdy nevideli“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zaviedol stanné právo po tom, ako ruský prezident oznámil vojenskú operáciu na východnej Ukrajine. Rusko sa podľa Zelenského zacielilo na ukrajinskú vojenskú infraštruktúru. Prezident vyzval obyvateľov, aby zostali doma a nepodľahli panike.

Zelenskyj tiež povedal, že telefonoval s americkým kolegom Joeom Bidenom s tým, že USA zhromažďujú medzinárodnú pomoc pre Ukrajinu.


Americký prezident Joe Biden odsúdil Rusko za „nevyprovokovaný a neopodstatnený útok“ na Ukrajinu. Po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin ohlásil vojenskú operáciu na východe Ukrajiny, šéf Bieleho domu vyhlásil, že USA a ich spojenci vyvodia voči Rusku zodpovednosť.


„Prezident Putin si vybral vopred premyslenú vojnu, ktorá prinesie katastrofálne straty na životoch a ľudské utrpenie. Za smrť a skazu, ktorú tento útok prinesie, je zodpovedné len Rusko a Spojené štáty americké a ich spojenci a partneri budú reagovať jednotným a rozhodným spôsobom,“ uviedol Biden v písomnom vyhlásení.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba Putina obvinil zo začatia „totálnej invázie“ na Ukrajinu, uviedol minister na sociálnej sieti Twitter. „Putin práve začal totálnu inváziu Ukrajiny,“ napísal Kuleba na Twitteri a dodal, že v ukrajinských mestách zaznamenali výbuchy.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že nepodniká žiadne raketové, letecké ani delostrelecké údery proti ukrajinským mestám. „Vysoko presné zbrane vyraďujú z prevádzky ukrajinskú vojenskú infraštruktúru, objekty protivzdušnej obrany, vojenské letiská a letectvo ukrajinských ozbrojených síl,“ cituje RIA Novosti z vyhlásenia ruského rezortu obrany. „Civilnému obyvateľstvu nič nehrozí,“ uviedlo aj ministerstvo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa agentúry Reuters povedal, že Rusko podniklo raketové útoky na ukrajinskú infraštruktúru a pohraničné stráže a že z mnohých miest sa ozývajú výbuchy. V krajine vyhlásil vojnový stav. Ministerstvo zahraničných vecí v Kyjeve uviedlo, že cieľom ruskej vojenskej operácie je zničiť ukrajinský štát.

"Bez paniky, sme silní, sme pripravení na všetko, zvíťazíme," citovala Unian ukrajinského prezidenta.

Európska únia (EÚ) plánuje uvaliť masívny balík najtvrdších sankcií na Rusko, aký kedy zvažovala. O sankciách budú vo štvrtok rozhodovať európski lídri na mimoriadnom summite v súvislosti s ranným ruským útokom na Ukrajinu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že „cieľom je stabilita v Európe a celého medzinárodného mierového poriadku“ a za to vyvodia voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zodpovednosť. „Európskym lídrom predložíme na schválenie balík masívnych a cielených sankcií,“ avizovala.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell plánované sankcie nazval najsilnejším a najtvrdším balíkom, o akom sa vôbec uvažovalo.

Poľsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva vo štvrtok aktivovali článok 4 zmluvy o Severoatlantickej aliancii (NATO), ktorý predpokladá konzultácie o vojenskej akcii v prípade, že o to požiada niektorý členský štát.

Informuje o tom webový portál americkej televíznej stanice CNN. Estónska premiérka Kaja Kallasová uviedla, že ruská invázia na Ukrajinu predstavuje hrozbu pre celú Európu a celý svet. Ako dodala, najúčinnejšou odpoveďou na ruskú agresiu je jednota. Článok 4 Dohody o NATO stanovuje, že zmluvné strany začnú konzultácie vždy, keď bude podľa ktorejkoľvek členskej krajiny ohrozená jej územná celistvosť, nezávislosť alebo bezpečnosť jej spojencov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.


Počasie