• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Krištáľové krídlo pozná nominované osobnosti, Svitko je laureátom Mimoriadnej ceny

Krištáľové krídlo pozná nominované osobnosti, Svitko je laureátom Mimoriadnej ceny

Do finálneho výberu sa dostalo 27 nominácií na ocenenie osobností v oblasti vedy, kultúry, filantropie či športu.

21.12.2021 (Webnoviny.sk) - Jubilejný 25. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo pozná mená nominovaných osobností za rok 2021 v deviatich kategóriách. Veľká porota rozhodla aj o laureátovi Mimoriadnej ceny, ktorú udelila motocyklovému pretekárovi Štefanovi Svitkovi. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informovala PR manažérka Storyline Radmila Lukačovičová.

Krištáľové krídlo každý rok oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, kultúry, filantropie či športu. Z vyše 140 nominácií za rok 2021, ktoré do odborných diskusií priniesli porotcovia, ale aj široká verejnosť, sa do finálneho výberu dostalo 27 nominácií.

Pretlak osobností v Publicistke a literatúre

Vďaka skúsenostiam, širokému prehľadu a profesionálnemu nadhľadu členov porôt sa nám podarilo vybrať 27 najvýznamnejších počinov v oblasti vedy, kultúry, filantropie aj športu za rok 2021,“ povedala riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

Kategórii Hospodárstvo tento rok dominovali technológie a potravinárstvo, v kategórii Výtvarné umenie to bola fotografia, maľba a umelecké sklárstvo. Porota kategórie Hudba vybrala trojicu umelcov z oblasti folklóru, populárnej hudby a jazzu. Medicína a veda reagovala tento rok na silnú požiadavku spoločnosti oceniť predovšetkým osobnosti z oblasti zdravotníctva.

Porota Inovácií a startupov posunula do trojice nominovaných dve ženy a projekty nielen z oblasti technológií. Silný pretlak významných osobností a ich počinov za rok 2021 zaznamenali aj porotcovia kategórie Publicistika a literatúra. Najvýznamnejšie počiny pripísali dielam z literárnej prózy, vedeckej literatúry a z publicistiky. V kategórii Filantropia najsilnejšie zarezonovali témy násilia na ženách, podpory osamelých matiek či resocializácii detí.

Svitko pomohol zranenému súperovi

Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla aj o laureátovi Mimoriadnej ceny, ktorým je motocyklový pretekár Štefan Svitko. V januári na Rely Dakar 2021 predviedol špičkové športové výkony, ale aj mimoriadny ľudský rozmer zápolenia a športového ducha. Počas pretekov zastavil, aby pomohol zranenému súperovi Argentínčanovi Lucianovi Benavidesovi. Ten si pri páde zlomil ruku a Svitko pri ňom počkal až do príchodu vrtuľníka s lekárom. Nebolo to prvý raz, čo Svitko zastavil počas pretekov, aby pomohol svojim súperom.

Mená zvyšných laureátov budú známe počas slávnostného udeľovania cien Krištáľové krídlo 20. marca 2022, ktoré môžu v priamom prenose sledovať diváci RTVS na Jednotke so začiatkom o 20:30.

Viac k téme: Krištáľové krídlo, Ocenenie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie