• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Kresťanskí demokrati vyhrali podľa exit pollov voľby v Severnom Porýní-Vestfálsku, predbehli Scholzovu stranu

Kresťanskí demokrati vyhrali podľa exit pollov voľby v Severnom Porýní-Vestfálsku, predbehli Scholzovu stranu

Hlas Kresťanskodemokratickej únii Nemecka v nedeľňajších voľbách podľa odhadov dalo 35 percent voličov.

15.5.2022 (Webnoviny.sk) - Voľby v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko podľa volebných prieskumov sú úderom pre Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD) kancelára Olafa Scholza. Podpora pre Kresťanskodemokratickú úniu Nemecka (CDU) totiž mierne stúpla a hlas jej podľa exit pollov odovzdalo 35 percent voličov.

Vysielacia spoločnosť WDR informovala, že SPD podľa odhadov získala 27,5 percenta hlasov, Zelení si prilepšili na 18,5 percenta a Slobodná demokratická strana (FDP) klesla na 5 percent hlasov.

Kresťanskí demokrati v Severnom Porýní-Vestfálsku vládnu spolu so slobodnými demokratmi od roku 2017. Ak sa volebné prieskumy potvrdia, úradujúci premiér Severného Porýnia-Vestfálska Hendrik Wüst by musel vytvoriť koalíciu so sociálnymi demokratmi alebo Zelenými. Reálna by bola aj koalícia sociálnych demokratov, Zelených a slobodných demokratov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Rusi utrpeli v Melitopole značné straty, Ukrajinci okupantov drvia vďaka raketám HIMARS

rusi utrpeli v melitopole znacne straty ukrajinci okupantov drvia vdaka raketam himars

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili v noci na pondelok raketami HIMARS na ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, podľa predbežných odhadov bolo zničené značné množstvo ruskej vojenskej techniky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov. „Tí už majú lístky na koncert Kobzona (zosnulý sovietsky spevák, pozn.) a ich rodičia už vyberajú model a farbu auta Lada,“ uviedla ukrajinská armáda.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ.

Rusi na Ukrajine používajú nováčikov, ako potravu pre delá

Ruská armáda nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovala palebné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ poznamenal Hajdaj.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak nedávno uviedol, že v dôsledku veľkých personálnych strát sa Kremeľ uchyľuje k formám skrytej mobilizácie. V prípade smrti takéto straty ruská armáda nepočíta ani neeviduje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie