• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Kremnická mincovňa investovala minulý rok do technológií viac než sedemstotisíc eur

Kremnická mincovňa investovala minulý rok do technológií viac než sedemstotisíc eur

Modernizovať by chceli v podniku aj riadiace systémy raziacich lisov a v pláne majú aj ďalšie zámery.

17.1.2021 (Webnoviny.sk) - Štátny podnik Mincovňa Kremnica dokončil v minulom roku niekoľko investícií, ktoré začal už v roku 2019.

Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca oddelenia marketingu spoločnosti Ivana Koreňová, spolu s nákupom nových zariadení v roku 2020 investoval podnik 740-tisíc eur.

Investície do nových technológií a do obnovy budov plánuje spoločnosť v rámci možností svojich finančných prostriedkov aj v tomto roku.

Nová taviaca pec

V minulom roku dokončili v podniku automatizované skladovacie a dopravníkové zariadenie pre raziareň obehových mincí za 290-tisíc eur a spustili baliacu linku pre obehové mince za 250-tisíc eur.

„Na pracovisko drahých kovov sme za 120-tisíc eur zakúpili novú vákuovú taviacu pec, ktorá bola dodaná tesne pred koncom roku 2020 a pre rytcovňu sme zakúpili 3D laserový mikroskop za 80-tisíc eur,“ doplnila Ivana Koreňová s tým, že v rámci obnovy svojich budov na ulici ČSA v Kremnici sa venovali hlavne príprave projektovej dokumentácie.

„V roku 2021 plánujeme zvýšiť kvalitu výroby taveniny z drahých kovov a ich zliatin zavedením modernejšej taviacej technológie s vyšším stupňom ochrany vsádzky, zefektívniť výrobu platničiek z drahých kovov automatizáciou niektorých výrobných procesov a taktiež zaviesť technológie na spracovanie znehodnotených odpadov z drahých kovov a ich zliatin. Chceme tiež zefektívniť kontroly a balenia pamätných a zberateľských mincí a medailí,“ popisuje plány Koreňová.

Svetová špička

Mincovňa Kremnica bola založená v roku 1328 a už takmer sedem storočí nepretržite vyrába minciarske produkty, ktoré patria z hľadiska viacerých kritérií medzi špičku vo svete.

Produkcia štátneho podniku nie je zameraná len na výrobu mincí a medailí, ale produkuje aj plakety, odznaky, prívesky, kravatové spony, známky, štítky, vyznamenania, primátorské reťaze, rády a mnohé iné produkty. Ku koncu roka 2020 pracovalo v spoločnosti 219 zamestnancov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie