• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Kremeľ vedie krížovú výpravu za ochranu tradičných hodnôt, schválený zákon ešte viac obmedzí práva LGBTI ľudí

Kremeľ vedie krížovú výpravu za ochranu tradičných hodnôt, schválený zákon ešte viac obmedzí práva LGBTI ľudí

Návrh zákona zakazuje akékoľvek „lekárske zásahy zamerané na zmenu pohlavia osoby“, ako aj zmenu pohlavia v úradných dokumentoch a verejných záznamoch.

13.7.2023 (SITA.sk) - Ruskí zákonodarcovia vo štvrtok schválili sprísnené znenie zákona, ktorý zakazuje postupy vedúce k zmene pohlavia. Doplnili doň aj ustanovenia anulujúce manželstvá, v ktorých jedna osoba „zmenila pohlavie“, a tiež zákaz pre transrodové osoby stať sa pestúnmi alebo adoptívnymi rodičmi.

Tvrdý úder pre LGBTI

Dolná komora ruského parlamentu návrh zákona v kľúčovom druhom čítaní rýchlo a jednomyseľne schválila, pričom na piatok zákonodarcovia naplánovali tretie a záverečné čítanie. Niet pritom pochýb o tom, že zákon, ktorý je ďalším tvrdým úderom pre utláčaných LGBTI ľudí v Rusku, prijmú, keďže Kremeľ už dlhodobo vedie akúsi krížovú výpravu na ochranu toho, čo označuje za „tradičné hodnoty“ krajiny.

Návrh zákona zakazuje akékoľvek „lekárske zásahy zamerané na zmenu pohlavia osoby“, ako aj zmenu pohlavia v úradných dokumentoch a verejných záznamoch.

Zákonodarcovia pritom zákon prezentujú ako ochranu Ruska pred „západnou protirodinnou ideológiou“, pričom niektorí označujú zmenu pohlavia za „čistý satanizmus“.

Mizantropický zákon

Nariadenie znepokojilo transrodových ľudí v krajine a vyslúžilo si kritiku nielen zo strany obhajcov práv LGBTI ľudí, ale aj od lekárskej komunity. Výkonná riaditeľka ruskej Nezávislej psychiatrickej asociácie Ľubov Vinogradovová v rozhovore pre agentúru Associated Press označila návrh zákona za „mizantropický“.

Zdôraznila pritom, že procedúry na zmenu pohlavia „by nemali byť úplne zakázané, pretože sú ľudia, pre ktorých je to jediný spôsob, ako... normálne existovať a zmieriť sa so sebou samým“.

Ťaženie proti LGBTI ľuďom v Rusku sa začalo asi pred desiatimi rokmi, keď vodca Vladimir Putin prvý raz prezentoval svoje zameranie na „tradičné rodinné hodnoty“, čo horlivo podporovala a do istej miery aj podnecovala ruská pravoslávna cirkev.

Zákon o „homosexuálnej propagande“

V roku 2013 Kremeľ prijal prvú legislatívu obmedzujúcu práva LGBTI ľudí, známu aj ako zákon o „homosexuálnej propagande“, ktorý zakazuje akúkoľvek verejnú podporu „netradičných sexuálnych vzťahov“ medzi neplnoletými.

V roku 2020 Putin presadil reformu ústavy, ktorá zakázala manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Vlani zákonodarcovia pristúpili aj k zákazu „propagácie netradičných sexuálnych vzťahov“ medzi dospelými. Táto iniciatíva sa dočkala rýchleho schválenia a do decembra 2022 stihli zakázať akékoľvek pozitívne či dokonca neutrálne zobrazovanie LGBTI ľudí vo filmoch, literatúre alebo médiách. O niekoľko mesiacov neskôr prišiel návrh zákona na výrazné obmedzenie práv transrodových osôb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie