• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Kratšie čakacie lehoty u lekára aj dostupnejšie lieky, liberáli predstavili program pre zdravotníctvo (video)

Kratšie čakacie lehoty u lekára aj dostupnejšie lieky, liberáli predstavili program pre zdravotníctvo (video)

Tlačová beseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) na tému: Predstavujeme silný tím pre záchranu zdravotníctva.

Skrátenie čakacích lehôt, zavedenie objednávania u lekára na konkrétny termín, či zabezpečenie dostupných liekov sú programové zdravotnícke priority strany Sloboda a Solidarita (SaS) do nadchádzajúcich parlamentných volieb.

Na tlačovej besede ich spoločne predstavili kandidát strany SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay a tímlíderka pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková.

Čakacie lehoty chcú liberáli skrátiť už len tým, že sa budú merať a zverejňovať čakacie lehoty na všetky diagnózy, na ktoré sa v súčasnosti v nemocniciach a ambulanciách čaká.

Vyšetrenie na čas aj dostatok liekov

Strana SaS chce tiež umožniť objednávanie sa u lekára na konkrétny termín. „Časť objednávania bude odmenená poisťovniam, aj sektoru a časť umožníme objednať za poplatok,“ povedala Cigániková. Aj tieto peniaze sú podľa nej prínosom pre zdravotníctvo.

Liberáli chcú tiež zabezpečiť dostupnosť liekov, a to ich stabilným financovaním a podporu prístupu generických liekov na slovenský trh. Referencovanie cien liekov by sa malo podľa Szalaya diať smerom nadol, aj nahor.

Vyššie platby za poistencov štátu

Cieľom strany je priniesť do zdravotníctva peniaze za kvalitu. V decembri minulého roka sa podľa Szalaya zvýšila platba za poistencov štátu na 4,5 percenta z priemernej mzdy na Slovensku.

„Navrhujeme zvýšenie platieb za poistencov štátu o ďalšieho pol percentuálneho bodu, čo je zhruba 230 miliónov eur ročne, ak zdravotnícky sektor prinesie nejakú pridanú hodnotu pre poistencov,“ povedal. Podľa Cigánikovej ide napríklad o včasnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť, kratšie čakacie lehoty, či objednávanie na konkrétny termín.

Povinné preventívne programy

Liberáli chcú tiež ľudí odmeňovať za zdravý životný štýl. Poistenci by mohli mať úľavu na zdravotných odvodoch až do výšky jedného percentuálneho bodu z ich mzdy, či vymeriavacieho základu, ak majú zodpovedný prístup k svojmu zdraviu, dodržiavajú liečebný režim a zúčastňujú sa na preventívnych prehliadkach.

SaS chce do piatich rokov zaviesť päť povinných preventívnych programov, týkajúcich sa prsníkov, krčka maternice, hrubého čreva, pľúc a materských znamienok.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie