• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Kráľovná Alžbeta II. je druhou najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách

Kráľovná Alžbeta II. je druhou najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách

Britská kráľovná k pondelku strávila na tróne 70 rokov a 127 dní, čo je druhé najdlhšie obdobie za francúzskym kráľom Ľudovítom XIV.

13.6.2022 (Webnoviny.sk) - Britská kráľovná Alžbeta II. sa stala druhým najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

K pondelku strávila na tróne 70 rokov a 127 dní, čo je druhé najdlhšie obdobie za francúzskym panovníkom Ľudovítom XIV., ktorý sa stal kráľom už ako štvorročný. Alžbeta v nedeľu vyrovnala a v pondelok predbehla thajského kráľa Phúmiphona Adunjadéta, ktorý zomrel v roku 2016.

Počas minulého víkendu sa v Spojenom kráľovstve uskutočnili štvordňové oslavy „platinového jubilea“, teda 70 rokov panovania Alžbety II. Deväťdesiatšesťročná panovníčka pritom oficiálne dosiahla 70 rokov vlády už 6. februára.

Titul najdlhšie vládnucej panovníčky suverénneho štátu získa, ak bude stále na tróne aj v máji 2024, konštatuje BBC s tým, že Ľudovít XIV. vládol 72 rokov a 110 dní v rokoch 1643 až 1715. On sám však začal oficiálne panovať až v roku 1661. Kráľovná nastúpila na trón ako 25-ročná, po smrti jej otca 6. februára 1952.

V septembri 2015 sa Alžbeta stala najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou, keď prekonala kráľovnú Viktóriu. V ten deň sa stala aj najdlhšie vládnucou ženou na svete v dejinách. Ďalšie rekordy, ktoré jej patria, sú napríklad aj najstaršia vládnuca kráľovná v dejinách a vôbec najstarší britský monarcha.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie