• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Kráľ Karol III. sa po prvý raz prihovoril svetu, vyjadril vďačnosť a odhodlanie

Kráľ Karol III. sa po prvý raz prihovoril svetu, vyjadril vďačnosť a odhodlanie

Monarcha prejav venoval svojej matke kráľovnej Alžbete II.

9.9.2022 (Webnoviny.sk) - Britský kráľ Karol III. sa po prvý raz po smrti jeho matky kráľovnej Alžbety II. prihovoril národu.

Svoj prejav, ktorý podľa svojich slov hovoril s pocitmi hlbokého zármutku, venoval pamiatke dlhoročnej panovníčky a zaviazal sa v ňom k doživotnej službe ľudu.

Ako to urobila samotná kráľovná s takou neochvejnou oddanosťou, aj ja sa teraz slávnostne zaväzujem, že počas zostávajúceho času, ktorý mi Boh dá, budem dodržiavať ústavné princípy v srdci nášho národa. Bez ohľadu na to, kde žijete v Spojenom kráľovstve alebo v ríšach a územiach po celom svete, a bez ohľadu na váš pôvod a presvedčenie, budem sa snažiť slúžiť vám s lojalitou, úctou a láskou, tak ako počas celého svojho života,“ cituje nového monarchu spravodajský portál BBC.

Pocit vďačnosti

Kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov, bola podľa slov jej syna „inšpiráciou a príkladom“ pre neho i celú rodinu.

Okrem osobného smútku, ktorý pociťuje celá moja rodina, zdieľame s toľkými z vás v Spojenom kráľovstve, vo všetkých krajinách, kde bola kráľovná hlavou štátu, v Spoločenstve národov a na celom svete, aj hlboký pocit vďačnosti za viac ako 70 rokov, počas ktorých moja matka ako kráľovná slúžila ľuďom toľkých národov,“ povedal kráľ.

Spomínajúc na ňu tiež povedal, že v jej živote bolo vidno „trvalú lásku k tradíciám spolu s nebojácnym objatím pokroku, vďaka ktorému sme ako národy veľkí. Náklonnosť, obdiv a rešpekt, ktoré vzbudila, sa stali charakteristickým znakom jej vlády“.

Spolieha sa na Camillu

Karol III. v prejave okrem iného spomenul, že jeho manželka Camilla, s ktorou sa oženil pred 17 rokmi, sa stala kráľovnou manželkou a spolieha sa na jej „láskyplnú pomoc“.

Tiež oznámil, že jeho syn William dostal titul princ z Walesu, ktorý on sám držal do štvrtka, a jeho manželka Catherine sa stala princeznou z Walesu.

Spomenul aj mladšieho syna Harryho a jeho manželku Meghan, ktorým „vyjadril lásku“, zatiaľ čo si budujú život v zámorí.

Poďakovanie za podporu

V mene celej mojej rodiny vám môžem ponúknuť len to najúprimnejšie a najsrdečnejšie poďakovanie za vašu sústrasť a podporu. Znamenajú pre mňa viac, ako som kedy mohol vyjadriť,“ uviedol tiež kráľ.

Svoj prejav ukončil slovami vďaky pre jeho matku za jej „lásku a oddanosť našej rodine a rodine národov, ktorým si tak usilovne slúžila celé tie roky“.

Kráľov prejav, okrem iného, odznel na pamätnej bohoslužbe za kráľovnú v Katedrále svätého Pavla v Londýne. Na bohoslužbe sa zúčastňujú vysokopostavené osobnosti ako napríklad premiérka Liz Trussová či starosta hlavného mesta Sadiq Khan, ale aj 2 000 členov verejnosti.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie