• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Krajský súd potvrdil vinu troch mužov, ktorí zneužili invalidnú dôchodkyňu na úverový podvod

Krajský súd potvrdil vinu troch mužov, ktorí zneužili invalidnú dôchodkyňu na úverový podvod

Peniaze by obžalovaným delikventom banky nepožičali, pretože ich majetok podliehal konkurznému a exekučnému konaniu.

3.12.2019 (Webnoviny.sk) - Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici potvrdil vinu u troch mužov z obce Trnavá Hora-Jalná v okrese Žiar nad Hronom za prečin úverového podvodu a dvom zmiernil trest. Jozefovi Šandorovi a Jozefovi Budáčovi, ktorým prvostupňový súd vymeral po tridsať mesiacov nepodmienečne, zmiernil trest odňatia slobody každému na jeden rok. Tretiemu z obžalovaných Jaroslavovi Mrázovi ponechal podmienečný trest na jeden a pol roka.

Trio kamarátov zneužilo mentálne postihnutie 34-ročnej invalidnej dôchodkyne a na jej meno získali spotrebiteľský úver takmer 1 900 eur.

Chceli viac peňazí

Preto nahovorili invalidnú dôchodkyňu, s ktorou sa poznali, aby vybrala na svoje meno spotrebiteľský úver. Chceli päťtisíc eur, ale banka mohla dôchodkyni požičať iba necelých 1 900 eur.

Obžalovaný 40-ročný Mráz to s ňou bol aj vybaviť v Banskej Bystrici, ostatní dvaja im pri tom asistovali. Keď banka žene vyplatila 1 880 eur, Mráz jej dal sto eur, sebe ako odmenu 150 eur a zvyšok dostali Šandor s Budáčom.

Ako úverový dlžník vystupovala dôchodkyňa, ale podľa znalkyne bez ďalšej osoby, v tomto prípade Mráza, by nebola spôsobilá uskutočniť taký právny úkon, ako je úverová zmluva. Okresný súd v Žiari nad Hronom trio kamarátov uznal za vinných a dvom z nich uložil nepodmienečné tresty, pretože v minulosti už boli za podvod a iné kriminálne skutky opakovane postihnutí.

Dvaja v podmienke

Sedemkrát súdne trestaný 41-ročný Jozef Šandor i jeho mladší kamarát 37-ročný Jozef Budáč dostali po tridsať mesiacov, keďže skutok spáchali v skúšobnej lehote podmienečného odsúdenia za predošlú trestnú činnosť. Mráz vyviazol iba s podmienkou, lebo súd taký trest považoval za dostatočný.

Proti rozsudku sa odvolali všetci traja. Odvolací senát potvrdil vinu u všetkých troch, ale nepodmienečný trest zmiernil u Šandora i Budáča na jeden rok odňatia slobody nepodmienečne. Pôvodne uložený trest považoval odvolací súd za neprimerane prísny.

Trest u Mráza odvolací súd ponechal vo výmere 18 mesiacov podmienečne. Rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici je právoplatné.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie