• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Krajniakovo ministerstvo možno navrhne mimoriadne zvýšenie rodinných dávok, dôvodom je vysoký rast cien

Krajniakovo ministerstvo možno navrhne mimoriadne zvýšenie rodinných dávok, dôvodom je vysoký rast cien

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) nevylučuje, že vzhľadom na vysoký rast cien navrhne mimoriadne zvýšiť rodinné dávky.

Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor rezortu práce a sociálnych vecí.

Akékoľvek zvyšovanie dávok či príspevkov v sociálnej oblasti však bude podľa ministerstva závisieť od možností štátneho rozpočtu, ktorý je v gescii Ministerstva financií SR.

Návrh na novelizáciu zákona

V oblasti hmotnej núdze má ministerstvo práce za úlohu predložiť v septembri tohto roka návrh na novelizáciu zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

„V rámci tejto novely pripravujeme prehodnotenie parametrov a podmienok nároku na pomoc v hmotnej núdzi, ako aj výšky a zloženia dávky v hmotnej núdzi a príspevkov,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Ako dodalo, každoročne sa tiež k 1. júlu opatrením rezortu upravujú sumy životného minima.

Drahšie tovary a služby

Inflácia na Slovensku dosiahla v minulom roku najvyššiu hodnotu za deväť rokov. Spotrebiteľské ceny vlani medziročne vzrástli v priemere o 3,2 %. Ceny tovarov a služieb by mali podľa analytikov rásť aj v ďalších mesiacoch.

„Od januára začnú ťahať infláciu vyššie ceny elektriny, plynu a tepla. Vďaka tomu by sa mohla celková inflácia pohybovať na začiatku roka 2022 nad 7 %, “ uviedol minulý piatok vo svojom komentári analytik Národnej banky Slovenska Branislav Karmažin.

Aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva v úvode roka ďalšie skokové zrýchlenie inflácie. Aj podľa neho by sa medziročná inflácia v úvode roka mala vyšplhať nad úroveň 7 %.

Nárast sumy rodičovského príspevku

Suma rodičovského príspevku sa od 1. januára tohto roka zvýšila o 1,5 percenta. Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali a mali nárok na materskú dávku, ide o nárast z vlaňajších 378,10 eura na 383,80 eura.


Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, rodičovský príspevok od začiatku tohto roka stúpol z 275,90 eura na 280 eur. Od začiatku tohto roka sa zvýšila aj suma prídavku na dieťa, a to o 38 centov na 25,88 eura.

Nárast súm rodičovského príspevku a prídavku na dieťa súvisí so zvýšením životného minima od 1. júla minulého roka o 1,5 %. Podľa zákona o rodičovskom príspevku sa totiž táto dávka zvyšuje k 1. januáru kalendárneho roka v rovnakej miere, v akej k 1. júlu predošlého roka išlo nahor životné minimum.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie