• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Krajiny Visegrádskej štvorky presadzujú Šefčoviča na jednu z vrcholových pozícií v Európskej únii

Krajiny Visegrádskej štvorky presadzujú Šefčoviča na jednu z vrcholových pozícií v Európskej únii

Šefčovič by podľa Fica mohol získať významnú pozíciu v Komisii, ktorá sa formuje po májových eurovoľbách.

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) - Nomináciu Maroša Šefčoviča do Európskej komisie by tento týždeň mala schváliť vláda. Po Koaličnej rade o tom informoval predseda Smeru-SD Robert Fico.

Podporu mu vyjadrili aj koaličné strany SNS a Most-Híd.

Post tradične patril európskym socialistom

Slovensko, podobne ako aj ďalšie krajiny Visegrádskej štvorky, na jednu z vrcholových európskych pozícií presadzuje súčasného podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Mohol by sa stať vysokým predstaviteľom EÚ pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku.

Tento post tradične patril európskym socialistom. Obvyklí spojenci - európski socialisti a ľudovci, však v májových eurovoľbách prišli o väčšinu v EP a budú potrebovať ďalšieho spojenca. Európske posty sa tak nerozdelia medzi dve, ale tri frakcie.

Do koalície by k sebe mali pribrať aj liberálov, očakáva sa spolupráca aj so Zelenými. O nominácii Šefčoviča na jeden z vrcholových európskych postov hovoril minulý týždeň aj predseda vlády Peter Pellegrini s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Ten bol na návšteve Slovenska. O obsadzovaní postov budú lídri rokovať koncom týždňa na Európskej rade v Bruseli.

Obsadzovanie najvyšších pozícií

Obsadzovanie unijných postov prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. Nových poslancov čaká najbližšia schôdza začiatkom júla. Budú na nej voliť predsedu EP, ale aj 14 podpredsedov.

Od prerozdelenia politických síl v novom europarlamente sa odvíja aj tvorba európskej exekutívy - Európskej komisie. Únia musí nájsť najprv dohodu na nasledovníkovi Jeana-Clauda Junckera.

Následne sa bude zostavovať celá Komisia, ktorú musia europoslanci odobriť. Podľa zaužívaných pravidiel by mal post predsedu Európskej komisie pripadnúť ľudovcom, keďže získali v europarlamente najviac kresiel. Mandát súčasnej Komisie sa končí koncom októbra.

Od začiatku decembra bude aj nový predseda Európskej rady. Koncom októbra končí na svojom poste aj šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Pri obsadzovaní najvyšších pozícií v EÚ sa berie do úvahy politické rozloženie síl, regionálne zastúpenie aj zastúpenie žien.

,

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie