• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Krajiny G7 pošlú na pomoc Ukrajine takmer 10 miliárd dolárov, aby sa mohla aj naďalej úspešne brániť pred okupantmi

Krajiny G7 pošlú na pomoc Ukrajine takmer 10 miliárd dolárov, aby sa mohla aj naďalej úspešne brániť pred okupantmi

Finančná situácia Ukrajiny nesmie mať žiadny vplyv na schopnosť Ukrajiny úspešne sa brániť, zhodli sa podľa nemeckého ministra financií zástupcovia krajín G7.

20.5.2022 (Webnoviny.sk) - Skupina siedmich najväčších ekonomík sveta G7 sa dohodla na ekonomickej pomoci Ukrajine v objeme 19,8 miliardy dolárov.

Nemecký minister financií Christian Lindner médiám povedal, že na schôdzkach ministrov G7 v nemeckom Königswinteri tento týždeň zmobilizovali 9,5 miliardy dolárov.

Snahy o ukončenie vojny

„Dohodli sme sa, že finančná situácia Ukrajiny nesmie mať žiadny vplyv na schopnosť Ukrajiny úspešne sa brániť,“ povedal na tlačovej konferencii pri príležitosti ukončenia stretnutia ministrov financií G7 Lindner. Ako doplnil, je treba urobiť všetko, „čo je v našich silách, aby sme túto vojnu ukončili“.

Lindner, ktorý bol hostiteľom stretnutia, novinárom už pred jeho začiatkom povedal, že Ukrajina bude v najbližších mesiacoch pravdepodobne potrebovať „množstvo dvojciferných miliárd eur“.

Udržanie ekonomickej stability

Ruská invázia na Ukrajinu sa dotkla takmer každej témy tohtotýždňových rokovaní, či už v súvislosti so znížením závislosti od ruských energií alebo zmenami vzťahov medzi krajinami za účelom udržania ekonomickej stability.

Ministri z Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Spojeného kráľovstva a USA sa tiež venovali rastúcej inflácii, obavám z potravinovej nestability, dlhovej tiesni krajín s nízkymi príjmami či dopadom pandémie koronavírusu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie