• Dnes je: Streda 30. septembra 2020 meniny má Jarolím

Krajčí navrhol opatrenie proti COVID-19 pre školy, ale Gröhling chce podať kompromisný protinávrh

Krajčí navrhol opatrenie proti COVID-19 pre školy, ale Gröhling chce podať kompromisný protinávrh

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) počas prerušenia stredajšieho zasadnutia vlády uviedol, že návrh pandemickej komisie sa neprijme vo forme, v akej bol predložený.

K návrhu pandemickej komisie, ktorý sa týka nástupu žiakov do škôl, plánuje ministerstvo školstva predložiť kompromisný návrh. Pred stredajším zasadnutím vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Dodal, že požiada svojich kolegov, aby kontrolovali, čo povedia smerom k školstvu, keďže tento rezort zastrešuje zhruba 800-tisíc študentov, 100-tisíc učiteľov a 1,5 milióna rodičov. Tí, ako uviedol, vnímajú v tejto súvislosti každé jedno slovo.

Testy na účet štátu

„My máme kompromisný návrh k tomuto, ktorý už máme otestovaný počas tých troch mesiacoch. Bude sa podpisovať čestné prehlásenie, kde bude rodič vyhlasovať, že jeho dieťa nemá žiadne príznaky,“ priblížil Gröhling.


Dodal, že sa neplánujú zatvárať školy ani mestá, ale skôr triedy. Vysvetlil, že rezort si nemôže dovoliť zatvoriť školy. Bližšie informácie predstaví ministerstvo školstva verejnosti 18. augusta.


Gröhling tiež navrhuje, aby zahraniční študenti, ktorí prídu študovať na slovenské stredné či vysoké školy, mohli byť otestovaní na náklady štátu. Ministerstvo školstva identifikovalo 20-tisíc zahraničných študentov, ktorí by mali postúpiť testy a prísť najprv do karanténenho zariadenia.

Krajčí neodporúča cestovať do zahraničia

Žiaci by pred nástupom do škôl mali odovzdať čestné prehlásenie o tom, že nie sú infikovaní novým koronavírusom a neboli v zahraničí 14 dní pred nástupom do školy. Informoval o tom na tlačovej konferencii minister zdravotníctva SR a predseda pandemickej komisie Marek Krajčí (OĽaNO).


Minister poznamenal, že je dôležité aby do škôl nastúpili zdravé deti. Rodičom s deťmi pred začiatkom školského roka neodporúča vycestovať ani do krajín, ktoré sú vnímané ako bezpečné.


V prípade, že sa dieťa ocitlo v zahraničí v priebehu 14 dní, malo by ostať s rodičmi v karanténe. Rodič by mohol na toto dieťa následne čerpať OČR poradil minister.

Karanténne zariadenia

Pripraviť na začiatok školského a akademického roka sa budú musieť aj stredné školy a vysoké školy s internátmi. Tým doporučujú, aby na internátoch zabezpečili karanténne zariadenia pre zahraničných študentov, ktorí budú študovať na univerzitách.


Mali by tiež počítať so zriadením izolačnej izby pre potencionálnych pozitívnych študentov s ochorením COVID-19, kým nebudú môcť títo vysokoškoláci odísť domov.

Matovič nechce robiť chaos

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) počas prerušenia stredajšieho zasadnutia vlády uviedol, že návrh pandemickej komisie sa neprijme vo forme, v akej bol predložený.


„Nebudeme teraz spôsobovať chaos, keď si ľudia plánovali dovolenky v Chorvátsku, Maďarsku, Rakúsku a my sme zadefinovali tieto krajiny ako bezpečné, s menším rizikom. Tak určite nebudeme rodičov a deti stresovať nejakými novými povinnosťami,“ povedal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie