• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Krádež dokladov aj užitočné registračné formuláre. Ministerstvo ponúka rady na letnú dovolenku

Krádež dokladov aj užitočné registračné formuláre. Ministerstvo ponúka rady na letnú dovolenku

Pri ceste do niektorých častí sveta, napríklad do regiónu Blízkeho východu, je vhodné zistiť si miestne špecifiká.

Pred odchodom na dovolenku alebo inú zahraničnú cestu je vhodné skontrolovať si platnosť cestovných dokladov.

Pripomína Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdôraznilo tiež, že vhodné je mať pri sebe aj kópiu pasu pre prípad straty alebo krádeže. Na základe kópie je potom možné získať náhradný cestovný doklad.

Splnomocnenie rodičov

„Pri cestách maloletých detí do zahraničia bez sprievodu rodičov odporúčame mať vyplnený formulár – splnomocnenie rodičov o tom, že dospelé osoby, ktoré sprevádzajú deti, sú na to oprávnené a sú tam uvedené aj kontakty,“ povedal riaditeľ konzulárneho oddelenie rezortu Igor Pokorný s tým, že predmetné tlačová sú zverejnené aj na stránke ministerstva.

Pri ceste do niektorých častí sveta, napríklad do regiónu Blízkeho východu, je podľa Pokorného vhodné zistiť si miestne špecifiká. „Týka sa to obliekania, týka sa to pitia alkoholu a tak ďalej,“ zdôraznil. Zároveň doplnil, že tieto veci je možné ľahko nájsť na internete, niekedy to však ľudia podceňujú. „Na mieste, kde sa ocitnú naši turisti, odporúčame dodržiavať zákony a zvyklosti,“ uviedol Pokorný.

Registračné formuláre

Šéf konzulárneho oddelenia rezortu zahraničia pripomenul aj registračné formuláre, ktoré môžu cestovatelia využiť. „To sa osvedčilo počas tých COVIDových pandémií, keď sme vedeli, kde ľudia sú a počas krízových situácií,“ povedal Pokorný. Takisto pripomenul núdzové telefónne čísla, ktoré občan obdrží v takzvanej privítacej SMS po prekročení hraníc.

„Na tieto čísla sa nevolá preto, že neviem, kde mám načapovať benzín, alebo keď nemám teraz signál, alebo neviem, aké bude počasie. Toto sú naozaj núdzové čísla, na ktorá sa volá len v prípade strata-havária-ublíženie na zdraví-krádež,“ vysvetlil Pokorný. Dodal, že majitelia smartphonov si môžu stiahnuť aplikáciu rezortu zahraničia Svetobežka, kde nájdu potrebné informácie.


Vedúci oddelenia konzulárnej asistencie rezortu Vladimír Šimoňák pripomenul, že ministerstvo eviduje zoznam krajín, kam slovenským občanom neodporúča cestovať.


„Možno tieto informácie nájsť na webe ministerstva,“ povedal s tým, že situácia v tejto oblasti sa priebežne mení. „Neustále vyhodnocujeme situáciu na celom svete a podľa toho prispôsobujeme tieto odporúčania,“ doplnil Šimoňák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie