• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Kovařík odmieta kritiku práce polície počas protestov. K újme na životoch, zdraví ani majetku nedošlo

Kovařík odmieta kritiku práce polície počas protestov. K újme na životoch, zdraví ani majetku nedošlo

Polícia podľa prezidenta PZ SR v žiadnom prípade nesmie byť iniciátorom eskalácie, ktorá môže vyústiť do násilností.

1.8.2021 (Webnoviny.sk) - Prezident Policajného zboru SR (PZ SR) Peter Kovařík je presvedčený, že polícia zvládla štvrtkové a piatkové protesty odporcov očkovania. Ako zdôraznil, polícia v žiadnom prípade nesmie byť iniciátorom eskalácie, ktorá môže vyústiť do násilností. Stanovisko policajného prezidenta poskytol hovorca PZ SR Michal Slivka.

„V prvom rade, zhromaždenie je garantované Ústavou Slovenskej republiky. Polícia je na mieste protestu z jedného základného princípu - ochrana životov, zdravia a majetku,“ povedal Kovařík s tým, že ani počas štvrtku ani piatku nedošlo k ujmám na živote, zdraví ani majetku.

Práca s davom je náročná

Policajný šéf chápe, že občania Bratislavy boli obmedzení na svojom bežnom komforte, „túto situáciu však nespôsobila polícia, ale protestujúci dav,“ ktorý bol podľa neho napriek svojej sile bez prejavov agresivity.

„Práca s davom je veľmi náročná a polícia vychádza pri svojich rozhodnutiach o ďalších krokoch zo svojich skúseností a taktiež zo skúseností okolitých krajín. Protestujúci dav nie je hlúčik disciplinovaných ľudí. Je to masa emóciami zmietaných občanov, ktorých reakcie sú nevyspytateľné,“ vysvetlil.

Ako dodal, polícia zasahuje v čase, keď je riziko negatívnych dopadov najmenšie a použitie donucovacích prostriedkov je striktne dané zákonom.

Kritika nie je na mieste

„Polícia krajského riaditeľstva v Bratislave má najväčšie skúseností s riešením bezpečnostných opatrení počas protestov. Kritika zo strany politikov, verejnosti a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku,“ pokračoval.

Na záver skonštatoval, že demonštrácie sú v demokratickom svete bežným, skoro denným javom. „Preto je potrebné aby si aj tí občania ktorí nezdieľajú názor demonštrantov zvykli na takýto prejav názorov, ktorý ich priamo obmedzuje na bežnom spôsobe života. Nie polícia zapríčinila takú situáciu proti ktorej sa demonštruje. Polícia len zabezpečuje aby nedošlo k páchaniu priestupkov alebo trestnej činnosti,“ povedal v stanovisku Kovařík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie