• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Košický samosprávny kraj sa pripravuje na príchod investora Volvo, proces si vyžiada investície za 30 miliónov eur

Košický samosprávny kraj sa pripravuje na príchod investora Volvo, proces si vyžiada investície za 30 miliónov eur

Atmosféra pred slávnostným výkopom a začatím stavby budúceho priemyselného parku Valaliky. Valaliky, okres Košice - okolie, 20. február 2023.

Košický samosprávny kraj (KSK) sa pripravuje na ohlásený príchod investora Volvo Cars.

Do roku 2027, kým automobilka spustí plánovanú výrobu elektronických automobilov vo Valalikoch, potrebujú župa, mestá aj obce splniť niekoľko podmienok.

Kraj už vyčíslil, že takzvané vyvolané investície si vyžiadajú takmer 30 miliónov eur, o ktorých informoval na pondelkovom pracovnom stretnutí v Košiciach so zástupcami Ministerstva hospodárstva SR a Valaliky Industry Park. Informoval o tom hovorca KSK Michal Hudák.

Prácu nájdu tisíce ľudí

„Vo fabrike vo Valalikoch nájde prácu 3300 ľudí, pričom ďalších viac ako 10-tisíc nových pracovných miest môže na východe Slovenska vzniknúť u jej subdodávateľov. Okrem iného to znamená, že sa potrebujeme pripraviť na zvýšené nároky na dopravnú infraštruktúru ako takú, máme záväzky v oblasti verejnej dopravy, vzdelávania, zdravotníctva či nájomného bývania alebo regionálneho rozvoja.

Kraj má 18 konkrétnych záväzkov a na ich splnenie bude požadovať takmer 30 miliónov eur. Najviac, 12 miliónov eur, bude potrebných na rozvoj a údržbu ciest, ďalších 11 miliónov eur pre verejnú osobnú dopravu, vrátane cyklodopravy, a šesť miliónov eur do vzdelávania, na rozvoj odborného aj medzinárodného vzdelávania,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Požiadavky švédskeho investora

Výstavba závodu za 1,2 miliardy eur vo Valalikoch v okrese Košice-okolie sa začala vo februári tohto roka. Košická župa už naplnila niekoľko požiadaviek švédskeho investora. Zabezpečila protikorupčné školenie zamestnancov, taktiež je aktívna pri vydávaní požadovaných stanovísk aj pri prijímaní opatrení v oblasti školstva.

Aktuálne bol na schválenie predložený návrh zmien a doplnkov územného plánu. Kraj nad rámec požiadaviek pristupuje aj k vytváraniu kapacít nájomného bývania.

Ministerstvo hospodárstva SR v úzkej spolupráci s obcami a mestami v najbližších týždňoch pripraví zoznam konkrétnych návrhov. Ten určí, kto a z akých zdrojov by mal jednotlivé vyvolané investície zafinancovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie