• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Košičania bezplatne cestovať električkou od júla nebudú, primátor nepodpísal uznesenie

Košičania bezplatne cestovať električkou od júla nebudú, primátor nepodpísal uznesenie

Bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou do mestskej časti Košice – Nad Jazerom sa od 1. júla nespustí.

Nedostatok financií v rozpočte

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček nepodpísal uznesenie z júnového zastupiteľstva, na ktorom mestskí poslanci schválili dodatok k tarife Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), ktorým mali mať cestujúci z a do košickej mestskej časti Nad jazerom možnosť využívať električkovú dopravu zadarmo.

Primátor svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že mesto sa nemôže zaviazať financovať výdavky neschválené v rozpočte na daný rok a zaťažujúce nasledujúce rozpočtové roky z dôvodu nedostatku finančných zdrojov v bežnom rozpočte.

Dôvodil aj nevykonateľnosťou rozhodnutia, viacerými otáznikmi týkajúcimi sa spôsobu vyúčtovania financií za neplatiacich cestujúcich a zhoršujúcim sa finančným stavom dopravného podniku.

Pomoc od ministerstva financií

Ako uviedla košická samosprávna na svojej webovej stránke, vedenie DPMK vyčíslilo, že bezplatné cestovanie by počas 14 mesiacov Košičanov stálo 3,37 milióna eur. Dopravca pritom nedávno požiadal mesto o dodatočné navýšenie schváleného rozpočtu o 8,4 milióna eur na úhradu strát za výkony vo verejnom záujme.


„Mesto tieto peniaze nemá a zvažuje, že sa obráti s prosbou o pomoc na ministerstvo financií,“ uviedol košický magistrát.

Vedenie mesta a mestskej časti Nad jazerom sa zároveň zhodli na tom, že Košičania by počas rekonštrukcie Slaneckej cesty mali mať pri cestovaní na sídlisko výhody v prostriedkoch MHD.

Nová autobusová linka

Riešenia na odľahčenie komunikácií zatraktívnením cestovania v električkách na úkor individuálnej dopravy bude magistrát s poslancami hľadať na pracovnom stretnutí vo štvrtok 7. júla.


„Spoločnou snahou bude dohodnúť sa na takom riešení, ktoré bude v súlade so zákonom a finančnými možnosťami DPMK,“ dodal magistrát.

Mesto zároveň oznámilo, že od 18. júla spustí novú autobusovú linku 50, ktorá v polhodinových intervaloch bude od konečnej električiek na Važeckej ulici spájať sídlisko s nákupnými centrami ležiacimi na druhej strane Slaneckej cesty.


„Poslúži tak nielen ich zamestnancom, ale aj občanom, ktorí sa tam potrebovali dostať a z dôvodu rekonštrukčných prác tam mali obmedzené možnosti prístupu,“ vysvetlila samospráva.

Cieľom bolo znížiť využívanie motorových vozidiel

Cieľom návrhu schváleného zastupiteľstvom na júnovom zasadnutí bolo znížiť potrebu využívania motorových vozidiel z dôvodu rekonštrukcie Slaneckej cesty v mestskej časti Nad jazerom. Išlo o pozmeňujúci poslanecký návrh starostky tejto mestskej časti Lenky Kovačevičovej.


Pôvodný návrh počítal s bezplatnou dopravou len v úseku Važecká – VSS. Schválený návrh zahŕňal linky č. 1, 3, 9 a R2 v ich celom rozsahu. Bezplatné cestovanie malo trvať počas rekonštrukcie od 1. júla 2022 do 31. augusta 2023.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie