• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Koronavírus: V slovenských nemocniciach ubudli hospitalizovaní pacienti, PCR testy odhalili 33 nakazených

Koronavírus: V slovenských nemocniciach ubudli hospitalizovaní pacienti, PCR testy odhalili 33 nakazených

Prvou dávkou vakcíny sa v sobotu zaočkovalo 1 096 ľudí.

PCR testy v sobotu odhalili 33 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá v tento deň celkovo vykonali 4 290 PCR testov.

Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach klesol o 14, s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň tak zostáva v nemocniciach 65 ľudí.

Nepribudlo žiadne úmrtie. Prvou dávkou vakcíny sa v sobotu zaočkovalo 1 096 ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

AG testy odhalili 18 pozitívnych

Ďalších 18 pozitívne testovaných odhalili antigénne testy. Pozitívnych tak bolo 0,76 percenta PCR testov a 0,44 percenta zo 4 070 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji (9), nasleduje Žilinský (7), Bratislavský (6), Prešovský (5), Košický (3) a Trenčiansky (3) kraj. Je medzi nimi 21 mužov a 12 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 671 a žien 205 369.

Pľúcnu ventiláciu potrebujú dve osoby

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny dosiahol 2 288 510, za predchádzajúci deň pribudlo 1 096 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 036 925 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 736 ľudí. Zo 65 hospitalizovaných pacientov má 45 ľudí potvrdené ochorenie COVID-19.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) sú dvaja pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú dve osoby. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 541 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457.

Delta variant je dominantný

Za posledný týždeň dosiahol počet pozitívne testovaných na delta variant číslo 78 z celkového počtu 81 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 96,3-percentné zastúpenie. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 195 149, pričom takto bolo pozitívne testovaných 393 040 osôb.

Celkový počet vykonaných antigénnych testov doteraz je 37 510 109, z čoho bolo pozitívne testovaných 383 930 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 783. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie