• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Koronavírus tu bude s nami aj o rok, chudobnejším krajinám chýbajú vakcíny a bohatšie neplnia sľuby

Koronavírus tu bude s nami aj o rok, chudobnejším krajinám chýbajú vakcíny a bohatšie neplnia sľuby

WHO apeluje na bohaté krajiny, aby prepustili svoje miesta v rade na vakcíny chudobnejším štátom. Foto: ilustračné, SITA/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že pandémia ochorenia COVID-19 „bude trvať o rok dlhšie, než je potrebné“, pretože chudobnejšie krajiny nedostávajú potrebné vakcíny. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Veľké globálne rozdiely v zaočkovanosti

Bruce Aylward, popredný predstaviteľ WHO, skonštatoval, že koronakríza sa ľahko môže natiahnuť i počas budúceho roka. Dôvodom sú podľa neho veľké globálne rozdiely v zaočkovanosti.

Napríklad, v Afrike dosiaľ zaočkovali menej ako päť percent tamojšej populácie, kým na väčšine ostatných kontinentov je to približne 40 percent.

Bohaté štáty by mali urobiť „inventúru“

Aylward apeluje na bohaté krajiny, aby prepustili svoje miesta v rade na vakcíny. Farmaceutické spoločnosti by tak potom mohli uprednostniť krajiny s najnižšími príjmami.

Dodal, že bohaté štáty by mali urobiť „inventúru“ toho, ako dopadli ich sľuby týkajúce sa darovania vakcín chudobnejším, ku ktorým sa zaviazali počas rôznych samitov.


Iniciatíva COVAX, ktorej cieľom je poskytnúť vakcíny proti koronavírusu krajinám s nízkymi a strednými príjmami, pôvodne chcela do konca tohto roka distribuovať dve miliardy dávok. Zatiaľ však odoslala iba 371 miliónov dávok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie