• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Koronavírus: Slovensko hlási po PCR testoch ďalších infikovaných, v nemocniciach sa nachádza 188 ľudí

Koronavírus: Slovensko hlási po PCR testoch ďalších infikovaných, v nemocniciach sa nachádza 188 ľudí

PCR testy potvrdili v sobotu na Slovensku 198 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 612. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň nepribudlo úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal 20 142 obetí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 188 pacientov. Podiel pozitívnych laboratórnych a antigénových testov zo skupiny plne zaočkovaných osôb sa znížil o 4,88 percenta.

Rakúsko ruší povinnú vakcináciu proti koronavírusu, opatrenie polarizuje spoločnosť

Rakúsky minister zdravotníctva Johannes Rauch oznámil, že krajina ruší povinnú vakcináciu proti koronavírusu. Šéf rezortu zdravotníctva vo štvrtok uviedol, že toto opatrenie so sebou prináša riziko polarizácie spoločnosti a mohlo dokonca viesť k tomu, že zaočkovať sa dá menej ľudí.


Plán povinného očkovania všetkých obyvateľov vo veku nad 18 rokov rakúska vláda ohlásila vlani a zákon, ktorý to upravuje, nadobudol účinnosť vo februári. V polovici marca však rakúski poslanci povinné očkovanie pozastavili.

Podľa ministra zdravotníctva rast počtu nových variantov koronavírusu zmenil to, ako obyvatelia vnímajú efektívnosť a nutnosť vakcinácie, dokonca aj medzi tými, ktorí sú ochotní dať sa zaočkovať. To by ich mohlo odradiť od dobrovoľnej vakcinácie posilňujúcou dávkou, ktorá pomôže obmedziť šírenie vírusu na jeseň, konštatoval minister.

Johannes Rauch dodal, že terajšie ťažkosti, ako je inflácia, vysoké ceny energií a obavy súvisiace s vojnou na Ukrajine prispeli k napätiu v spoločnosti. „Potrebujeme každý milimeter solidarity a súdržnosti, aby sme sa vyrovnali s nadchádzajúcimi mesiacmi a rokmi,“ poznamenal minister.

Koronavírus nezmizol a počet prípadov stúpa. Buďte aj naďalej opatrní, vyzýva Lengvarského ministerstvo

Ochorenie COVID-19 je stále prítomné, ľudia by aj naďalej mali byť opatrní. V nadväznosti na nadchádzajúcu letnú dovolenkovú sezónu na to upozorňuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Nárast počtu pozitívnych

Aktuálne pritom stúpajú počty nakazených vo viacerých európskych krajinách a nárast pozitívnych prípadov v rámci PCR už eviduje aj Slovensko.

„Odborníci odporúčajú v rizikových situáciách využívať respirátory a v prípade už aj miernych príznakov respiračného ochorenia preventívnu izoláciu,“ konštatuje rezort.

Situácia v zdravotníckych zariadeniach

Nosenie ochranných prostriedkov dýchacích ciest by mali ľudia zvážiť predovšetkým na miestach s väčšou koncentráciou, ako sú napríklad hromadné podujatia, prostriedky verejnej hromadnej dopravy alebo interiéry. V čase dovoleniek je v záujme každého využiť ich aj na letiskách či v lietadlách.


Odborníci ministerstva neustále sledujú situáciu u nás ako aj v zahraničí. „Z hľadiska prijímania opatrení v súvislosti s koronavírusom je veľmi dôležitá situácia v zdravotníckych zariadeniach, najmä ich vyťaženosť. Aj na základe toho sa budú, prípadne, prijímať ďalšie opatrenia,“ objasnil rezort.


Naďalej sú k dispozícii vakcíny proti ochoreniu COVID-19, pričom ministerstvo pripravuje aj nákup nových adaptívnych vakcín na variant omikron.


V Nemecku sa začala „letná“ vlna pandémie, pre narastajúci počet infikovaných minister vyzval na nosenie rúšok

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach vyzval obyvateľov a návštevníkov krajiny na nosenie rúšok v interiéroch, aby chránili seba a ostatných pred koronavírusom. Pripustil však, že terajšie údaje nie sú dôvodom na to, aby nosenie rúšok bolo povinné.

Letná vlna pandémie

Povinnosť nosenia rúšok v Nemecku sa skončila na jar, ale stále sú požadované napríklad v nemocniciach a domovoch dôchodcov.


Minister zdravotníctva, ktorý je povolaním epidemiológ, však povedal, že krajina zažíva rast počtu pozitívnych prípadov, ktorý vyústil do „letnej vlny“.

Nemecko v poslednom období hlási 50 až 130 úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom denne. „Žiadam tých, ktorí chcú chrániť seba a ostatných, aby v interiéroch nosili rúška,“ povedal Lauterbach novinárom.

Počty nakazených ešte porastú

Dodal, že počet nákaz by mohol v nadchádzajúcich mesiacoch rásť. „Dobrovoľné nosenie rúšok v interiéroch musí byť normálne,“ poznamenal.

Dominantný variant koronavírusu v Nemecku je relatívne mierny a mnohí obyvatelia krajiny sú zaočkovaní alebo sa zotavili z ochorenia COVID-19, čo znamená, že ich menej ohrozuje vážne ochorenie.


Minister doplnil, že vláda pracuje na zadovážení rozsiahlych dodávok vakcín pre jesenné obdobie.“ Občania, ktorí sú ohrození alebo ktorí nechcú ohrozovať iných, by mali uvažovať o druhej posilňujúcej dávke vakcíny,“ konštatoval Karl Lauterbach.


Platnosť COVID preukazov sa predĺžila. Dokedy ich ešte môžete využívať?

Digitálne COVID preukazy budú platiť do 30. júna 2023. V pondelok večer dosiahli vyjednávacie tímy z Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie dohodu o predĺžení platnosti tejto schémy o ďalších 12 mesiacov. Pôvodne mala platiť do 30. júna tohto roka. V tlačovej správe o tom informoval Európsky parlament.Predĺžením platnosti tohto právneho rámca o ďalší rok chcú zákonodarcovia EÚ zabezpečiť, aby mali občania únie právo na voľný pohyb v prípade, že sa objaví nový variant koronavírusu.

Európska komisia po šiestich mesiacoch, na konci tohto kalendárneho roka, na základe vedeckých odporúčaní Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a výboru pre zdravotnú bezpečnosť posúdi, či je táto schéma naďalej potrebná.

Moderna vylepšila svoju vakcínu a klinické výsledky sú sľubné aj v prípade variantu omikron

Nová upravená vakcína od Moderny preukázala lepšie výsledky proti variantu koronavírusu omikron v porovnaní s jej doterajšími očkovacími látkami. Spoločnosť Moderna to oznámila vo svojej tlačovej správe.

Vakcína je kombináciou súčasnej očkovacej látky a novej vakcíny zameranej na omikron. Podľa spoločnosti poskytne trvalejšiu ochranu proti doterajším variantom koronavírusu. Moderna ju považuje za hlavného kandidáta na posilňovacie očkovanie na jeseň tohto roku.


„Predbežné údaje a výsledky analýz predložíme regulačným orgánom a dúfame, že bivalentná posilňovacia vakcína proti variantu omikron bude už koncom leta k dispozícii,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Stéphane Bancel.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie