• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Koronavírus si po celom svete vyžiadal viac ako 6-miliónov obetí, podľa odborníkov je ich minimálne trikrát viac

Koronavírus si po celom svete vyžiadal viac ako 6-miliónov obetí, podľa odborníkov je ich minimálne trikrát viac

Podľa analytikov z týždenníka The Economist sa počet obetí COVID-19 pohybuje medzi 14-miliónmi až 23,5-miliónom.

Počet nahlásených obetí ochorenia COVID-19 vo svete v pondelok presiahol šesť miliónov. Posledný milión úmrtí pribudol počas ostatných štyroch mesiacov. Vyplýva to z dát, ktoré zhromažďuje Johns Hopkins University.

Uvoľňovanie protipandemických opatrení

Je to pomalšie tempo ako v prípade minulého milióna. Naďalej však platí, že mnohé krajiny stále bojujú s koronavírusom, hoci ľudia vo svete si už skladajú rúška a cestovanie a podniky sa vracajú do normálu. Celkovo už vo svete potvrdili zhruba 450 miliónov prípadov COVID-19.

Napriek obrovskému počtu 6-miliónov úmrtí, čo je viac ako počet obyvateľov Berlína a Bruselu dohromady, odborníci tvrdia, že toto číslo je pravdepodobne značne podhodnotené.

Obmedzená biela medicína

V mnohých častiach je testovanie a vedenie záznamov nedostatočné. Mnohé úmrtia nemuseli pripísať COVID-19 a tiež je nadmerný počet úmrtí súvisiacich s pandémiou, ale nie v dôsledku nákazy COVID-19 ale pre príčiny, ktorým sa dalo zabrániť. Avšak pre preplnené nemocnice nemohli dostať náležitú liečbu.


Podľa analytikov z týždenníka The Economist sa počet obetí COVID-19 pohybuje medzi 14-miliónmi až 23,5-miliónom.

Pred dvoma rokmi sa na Slovensku objavil prvý prípad Covid-19, situácia stále nie je dobrá

V nedeľu 6. marca sú dva roky od prvého potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 ma Slovensku. Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), prvopočiatky pandémie tohto ochorenia však siahajú do roku 2019, keď sa prvé prípady objavili na území Číny.

Stav globálnej zdravotnej núdze

Od 31. decembra 2019 do 5. januára 2020 bolo v Číne hlásených 59 prípadov vírusovej pneumónie spôsobenej novým koronavírusom, z toho sedem so závažným priebehom ochorenia. ÚVZ SR vydal informáciu pre verejnosť o novom víruse z Číny 10. januára 2020, o ktorom informoval aj kľúčové rezorty.


Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, hlavný hygienik Ján Mikas vydal prvé usmernenie pre regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) a pre príslušné rezorty 23. januára. Vyzval ich, aby zabezpečili informovanie zdravotníckych zariadení o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. V Európe prvý prípad ochorenia zaznamenali 24. januára a 30. januára Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze.

Pandemická únava podnecuje k strate opatrnosti

Od 3. februára 2020 sa na Slovensku, v Národnom referenčnom centre pre chrípku na ÚVZ SR, ako vtedy v jedinom laboratóriu v SR začala vykonávať laboratórna diagnostika vírusu SARS-CoV-2. Laboratórna diagnostika sa neskôr rozšírila aj na RÚVZ v Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne a zapojili sa aj súkromné laboratóriá. Ochorie COVID-19 potvrdili u prvej osoby na Slovensku 6. marca a o deň neskôr sa potvrdil pozitívny výsledok aj u jeho blízkych kontaktov. Celoplošné opatrenia proti šíreniu vírusu vstúpili do platnosti 10. marca 2020. Týkali sa režimu na hraniciach a zákazu hromadných podujatí či návštev na všetkých lôžkových oddeleniach zdravotníckych zariadení a u poskytovateľov sociálnych služieb.

Slovensko sa v súčasnosti nachádza v ustupujúcej vlne najnovšej mutácie nového koronavírusu omikron. „Napriek priaznivému trendu situácia stále nie je dobrá. Počet nových prípadov denne prekračuje 10-tisíc. Podiel pozitivity na vykonaných testoch je stále okolo 50 percent – to znamená, že počet prípadov je v skutočnosti vyšší, než stačia zachytiť testy. Pandemická únava, zlepšujúca sa situácia aj nové hrozby podnecujú k strate opatrnosti,“ dodal Mikas s tým, že je naďalej dôležité napomôcť pozitívnemu trendu dodržiavaním zásad osobnej ochrany, a to dôsledným prekrývaním si horných dýchacích ciest, dôkladnou hygienou rúk či dodržiavaním odstupov.

Koronavírus na Slovensku slabne, epidemická situácia sa vyvíja naďalej pozitívne

Epidemická situácia sa na Slovensku vyvíja pozitívne. Ako po stredajšom rokovaní vlády uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, denne pribúda okolo 13-tisíc prípadov, zastavil sa rast počtu hospitalizácií a klesá aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Ako ďalej zdôraznil, pokles je viditeľný naprieč celým Slovenskom. „Ešte v ôsmich okresoch dochádza k rastu prípadov, ale v 61 okresoch je pokles viac ako 10 percent,“ priblížil Mišík.


Zlepšenie situácie pritom Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje pri všetkých vekových kategóriách, teda aj pri ľuďoch nad 60 rokov. Pozitívne správy prichádzajú aj v rámci výjazdov záchraniek k pacientom s ochorením COVID-19.


„Prvýkrát v rámci vlny omikron vidíme pokles počtu výjazdov záchraniek, za uplynulý týždeň ich bolo menej ako 1 800,“ uviedol Mišík. Mierny nárast je ešte v Trnavskom kraji, všade inde zaznamenal rezort pokles alebo stabilný počet.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie