• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Koronavírus sa nemusí vrátiť, „masaker“ už podľa českých vedcov nehrozí

Koronavírus sa nemusí vrátiť, „masaker“ už podľa českých vedcov nehrozí

ie je preto vylúčené, že sa nám inteligentnou karanténou a veľmi starostlivým trasovaním všetkých infikovaných podarí infekciu potlačiť takým spôsobom, že sa už nezdvihne

Druhá vlna nákazy koronavírusom na jeseň nemusí prísť a žiadny „masaker“ sa odohrávať nebude. V nedeľňajšej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravca sa takto vyjadril riaditeľ českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

V relácii diskutoval o pandémii spoločne s Jánom Konvalinkom z Ústavu biochémie a chémie Akadémie vied ČR. Zhodli sa však na tom, že s úplnou istotou sa nedá povedať, či príde druhá vlna nákazy.

„Chystáme systém, ktorý by umožnil druhú vlnu akoby rozkladať -? to znamená včas podchytiť lokálne ohniská šírenia, vytrasovat nakazených, vyliečiť ich a nedovoliť vírusu, aby si vytvoril nekontrolovanú infekčnú nálož v populácii,“ vysvetlil Dušek.

Prvú vlnu sme včas potlačili

Aj podľa Konvalinku druhá vlna Covidu-19 nemusí do nášho regiónu prísť, pretože krajinám v strednej Európe sa nákazu podarilo včas potlačiť, takže sa nešíri efektívne.


„Nie je preto vylúčené, že sa nám inteligentnou karanténou a veľmi starostlivým trasovaním všetkých infikovaných podarí infekciu potlačiť takým spôsobom, že sa už nezdvihne,“ uviedol.


Zároveň však upozornil, že stále existuje riziko, že sa nákaza na jeseň vmiesi do obdobia chrípkovej epidémie.„Bude tu veľa ľudí s chrípkou a kašľom. A všetkých tak bude podozrenie Covid-19, „ myslí si Konvalinka. Vysoký počet potenciálne nakazených by tak ľahko mohol zahltiť zdravotnícky systém.

Treba vychytávať nakazených

Podľa Konvalinku by sa české zdravotníctvo malo na možnú druhú vlnu pripraviť a snažiť sa zabrániť tomu, aby epidémie koronavírusu a chrípky prišli naraz. Situáciu by mohlo zlepšiť napríklad zvýšenie počtu ľudí zaočkovaných proti chrípke.


Dušek vidí situáciu pozitívnejšie a tvrdí, že zdravotnícky systém je už pripravený čeliť aj prípadnej druhej vlne koronavírusu.


Dôležitou prevenciou je teraz podľa neho „vychytávanie“ nakazených, čo zabráni rozšíreniu vírusu do zraniteľných skupín obyvateľstva. „Toto by sme mali robiť celú jeseň, a zabrániť tak ďalšiemu núdzovému stavu,“ uzavrel Dušek.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie