• Dnes je: Piatok 15. októbra 2021 meniny má Terézia

Koronavírus sa medzi všetkými príčinami úmrtí na Slovensku prepadol na 12. miesto

Koronavírus sa medzi všetkými príčinami úmrtí na Slovensku prepadol na 12. miesto

Viac ako štyritisíc úmrtí v ôsmom mesiaci zároveň predstavuje najnižší počet mŕtvych za mesiac od septembra 2019.

28.9.2021 (Webnoviny.sk) - Na Slovensku zomrelo v auguste 2021 o päť percent osôb menej, ako bol priemer rovnakého mesiaca v posledných piatich rokoch.

V tlačovej správe o tom informuje oddelenie komunikácie Štatistického úradu SR (ŠÚ SR). Vo vekovej kategórii nad 65 rokov zomrelo v auguste vyše 3100 osôb, čo je oproti päťročnému priemeru menej o dve percentá.

Dve hlavné seniorské podskupiny

Rozdiely v úmrtnosti sa prejavili v dvoch hlavných seniorských podskupinách.

Viac o téme: Koronavírus

Kým starších seniorov nad 75 rokov zomrelo v porovnaní s päťročným priemerom o štyri percentá menej, skupina mladších seniorov (od 65 do 74 rokov) zaznamenala päťpercentnú nadúmrtnosť.

„Práve v tejto vekovej kategórii sa v tomto roku výrazne prejavila zhoršená epidemická situácia. Počas prvých troch mesiacov počty zomretých mladších seniorov prevyšovali päťročný priemer zhruba dvojnásobne,“ uvádza ŠÚ SR.

Na COVID-19 zomrelo deväť ľudí

V skupine ľudí v produktívnom veku 15 až 64 rokov dosiahol v auguste počet úmrtí necelých deväťsto osôb. Po druhýkrát v tomto roku tak v tejto kategórii zomrelo menej ľudí v porovnaní s päťročným priemerom.

V auguste predstavovala podúmrtnosť zhruba 16 percent, v júli to boli štyri percentá.

Na ochorenie COVID-19 zomrelo v auguste desať osôb. „Koronavírus bol tak medzi všetkými príčinami úmrtí na 12. priečke s podielom 0,2 percenta. Tejto chorobe podľahlo päť osôb v produktívnom veku od 15 do 64 rokov a rovnaký počet seniorov nad 65 rokov,“ uzatvára ŠÚ SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie