• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Koronavírus: Podľa výsledkov PCR testov pribudlo na Slovensku takmer 4-tisíc infikovaných ľudí

Koronavírus: Podľa výsledkov PCR testov pribudlo na Slovensku takmer 4-tisíc infikovaných ľudí

V nemocniciach je v súčasnosti 1 709 ľudí s ochorením COVID-19.

V pondelok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 3 933 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 15 955 odberov.

V nemocniciach je v súčasnosti 1 709 ľudí s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň pribudlo 49 obetí tohto ochorenia.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

S narastajúcim počtom infikovaných variantom omikron pribúdajú aj informácie o nových symptómoch

Prostredníctvom aplikácií a lekárskych správ ich zhromažďujú viaceré zdravotnícke organizácie a poskytujú tak prehľad laickej aj odbornej verejnosti.

Pri omikrone pacienti trpia trochu inými príznakmi, než to bolo pri predošlých variantoch. Niekdajšie najbežnejšie symptómy covidu zahŕňali kašeľ, horúčku, stratu čuchu či chuti.

Pri omikrone sa často objavujú "ružové" oči, čiže konjunktivitída a vypadávanie vlasov.

Podľa Healthline zasahuje nový variant enzým konvertujúci angiotenzín 2 (ACE2), ktorý sa nachádza v častiach očí, ako je sietnica a bunky lemujúce bielko a viečko. Tento príznak sa zvyčajne objaví približne do dvoch dní od nákazy. Podľa American Academy of Dermatology Association je bežným príznakom koronavírusovej infekcie aj vypadávanie vlasov, a to najmä v prípadoch, ak priebeh ochorenia sprevádza horúčka. Symptóm sa zvyčajne prejaví v záverečnej fáze infekcie.

Podľa nedávnych zistení spôsobuje omikron miernejší priebeh covidu než napríklad delta. Odborníci identifikovali ďalších osem špecifických symptómov tohto variantu. Ide o škrabanie v hrdle, nádchu, únavu, kýchanie, bolesti krížov či hlavy, nočné potenie a bolesti svalov.


Objaviť sa môžu už dva dni po infikovaní sa. Britský profesor Tim Spector, ktorý sleduje symptómy prostredníctvom aplikácie Zoe, ich porovnáva s bežným prechladnutím, pretože mnohí ľudia si ich mýlia. Každému, kto má takéto príznaky, preto odporúča, aby si radšej urobil test.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie