• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Koronavírus: Po PCR testoch pribudlo viac ako 300 pozitívnych, hlásia aj úmrtia

Koronavírus: Po PCR testoch pribudlo viac ako 300 pozitívnych, hlásia aj úmrtia

PCR testy potvrdili v utorok na Slovensku 331 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 165.

Zároveň sa potvrdilo 55 pozitívnych prostredníctvom antigénového testovania z celkového počtu 916 testov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudli tri úmrtia na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 140 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 157 pacientov. Počet zaočkovaných sa v uplynulom dni nezvýšil.

Koronavírus nezmizol a počet prípadov stúpa. Buďte aj naďalej opatrní, vyzýva Lengvarského ministerstvo

Ochorenie COVID-19 je stále prítomné, ľudia by aj naďalej mali byť opatrní. V nadväznosti na nadchádzajúcu letnú dovolenkovú sezónu na to upozorňuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Nárast počtu pozitívnych

Aktuálne pritom stúpajú počty nakazených vo viacerých európskych krajinách a nárast pozitívnych prípadov v rámci PCR už eviduje aj Slovensko.


„Odborníci odporúčajú v rizikových situáciách využívať respirátory a v prípade už aj miernych príznakov respiračného ochorenia preventívnu izoláciu,“ konštatuje rezort.

Situácia v zdravotníckych zariadeniach

Nosenie ochranných prostriedkov dýchacích ciest by mali ľudia zvážiť predovšetkým na miestach s väčšou koncentráciou, ako sú napríklad hromadné podujatia, prostriedky verejnej hromadnej dopravy alebo interiéry. V čase dovoleniek je v záujme každého využiť ich aj na letiskách či v lietadlách.


Odborníci ministerstva neustále sledujú situáciu u nás ako aj v zahraničí. „Z hľadiska prijímania opatrení v súvislosti s koronavírusom je veľmi dôležitá situácia v zdravotníckych zariadeniach, najmä ich vyťaženosť. Aj na základe toho sa budú, prípadne, prijímať ďalšie opatrenia,“ objasnil rezort.


Naďalej sú k dispozícii vakcíny proti ochoreniu COVID-19, pričom ministerstvo pripravuje aj nákup nových adaptívnych vakcín na variant omikron.


V Nemecku sa začala „letná“ vlna pandémie, pre narastajúci počet infikovaných minister vyzval na nosenie rúšok

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach vyzval obyvateľov a návštevníkov krajiny na nosenie rúšok v interiéroch, aby chránili seba a ostatných pred koronavírusom. Pripustil však, že terajšie údaje nie sú dôvodom na to, aby nosenie rúšok bolo povinné.

Letná vlna pandémie

Povinnosť nosenia rúšok v Nemecku sa skončila na jar, ale stále sú požadované napríklad v nemocniciach a domovoch dôchodcov.


Minister zdravotníctva, ktorý je povolaním epidemiológ, však povedal, že krajina zažíva rast počtu pozitívnych prípadov, ktorý vyústil do „letnej vlny“.

Nemecko v poslednom období hlási 50 až 130 úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom denne. „Žiadam tých, ktorí chcú chrániť seba a ostatných, aby v interiéroch nosili rúška,“ povedal Lauterbach novinárom.

Počty nakazených ešte porastú

Dodal, že počet nákaz by mohol v nadchádzajúcich mesiacoch rásť. „Dobrovoľné nosenie rúšok v interiéroch musí byť normálne,“ poznamenal.

Dominantný variant koronavírusu v Nemecku je relatívne mierny a mnohí obyvatelia krajiny sú zaočkovaní alebo sa zotavili z ochorenia COVID-19, čo znamená, že ich menej ohrozuje vážne ochorenie.


Minister doplnil, že vláda pracuje na zadovážení rozsiahlych dodávok vakcín pre jesenné obdobie.“ Občania, ktorí sú ohrození alebo ktorí nechcú ohrozovať iných, by mali uvažovať o druhej posilňujúcej dávke vakcíny,“ konštatoval Karl Lauterbach.


Platnosť COVID preukazov sa predĺžila. Dokedy ich ešte môžete využívať?

Digitálne COVID preukazy budú platiť do 30. júna 2023. V pondelok večer dosiahli vyjednávacie tímy z Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie dohodu o predĺžení platnosti tejto schémy o ďalších 12 mesiacov. Pôvodne mala platiť do 30. júna tohto roka. V tlačovej správe o tom informoval Európsky parlament.Predĺžením platnosti tohto právneho rámca o ďalší rok chcú zákonodarcovia EÚ zabezpečiť, aby mali občania únie právo na voľný pohyb v prípade, že sa objaví nový variant koronavírusu.

Európska komisia po šiestich mesiacoch, na konci tohto kalendárneho roka, na základe vedeckých odporúčaní Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a výboru pre zdravotnú bezpečnosť posúdi, či je táto schéma naďalej potrebná.

Moderna vylepšila svoju vakcínu a klinické výsledky sú sľubné aj v prípade variantu omikron

Nová upravená vakcína od Moderny preukázala lepšie výsledky proti variantu koronavírusu omikron v porovnaní s jej doterajšími očkovacími látkami. Spoločnosť Moderna to oznámila vo svojej tlačovej správe.

Vakcína je kombináciou súčasnej očkovacej látky a novej vakcíny zameranej na omikron. Podľa spoločnosti poskytne trvalejšiu ochranu proti doterajším variantom koronavírusu. Moderna ju považuje za hlavného kandidáta na posilňovacie očkovanie na jeseň tohto roku.


„Predbežné údaje a výsledky analýz predložíme regulačným orgánom a dúfame, že bivalentná posilňovacia vakcína proti variantu omikron bude už koncom leta k dispozícii,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Stéphane Bancel.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie