• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Koronavírus: Po PCR testoch pribudli stovky nakazených Slovákov, stúpol počet úmrtí

Koronavírus: Po PCR testoch pribudli stovky nakazených Slovákov, stúpol počet úmrtí

Počet zaočkovaných stúpol o 17 osôb.

PCR testy potvrdili v pondelok na Slovensku 470 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 674. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudli dve úmrtia na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 144 obetí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 233 pacientov. Počet zaočkovaných stúpol o 17 osôb.

Žiaci majú záujem o dobrovoľné antigénové samotestovanie, budú použité v prípade opätovného výskytu koronavírusu

O dobrovoľné antigénové samotestovanie v budúcom školskom roku prejavilo záujem viac ako 48 percent všetkých žiakov.

Vyplýva to zo zisťovania škôl, ktoré sa uskutočnilo od 30. mája do 7. júna.

V uvedených percentách ešte nie sú zahrnutí všetci žiaci budúcich prvých ročníkov. Záujem rodičov týchto žiakov sa zisťoval do 24. júna, a to z dôvodu vydávania rozhodnutí o prijatí.

Distribúcia v balíkoch po päť kusov

Odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre agentúru SITA uviedol, že antigénové samotesty distribuované koncom školského roka 2021/2022 pre žiakov základných, stredných a špeciálnych škôl, o ktoré rodičia prejavili záujem, sú určené na použitie v školskom roku 2022/2023 v prípade opätovného výskytu ochorenia COVID-19.


Antigénové samotesty, ktoré sa distribuujú pre žiakov, ktorých rodičia o ne prejavia záujem, sú distribuované v balíkoch po päť kusov samotestov.

Školský semafor je pozastavený

Ministerstvo ozrejmilo, že testovanie spustí podľa potreby v prípade opätovného výskytu ochorenia COVID-19, a to na základe jeho inštrukcií.


Zhrnulo, že iné opatrenia v súvislosti so zabezpečením bezpečného prostredia v školách a školských zariadeniach v školskom roku 2022/2023 budú vyplývať z aktuálnej epidemickej situácie, ako aj z platných zákonov, uznesení vlády SR, vyhlášok, opatrení a rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva SR, rozhodnutí ministra školstva, ako aj z odborných odporúčaní za účelom zvládnutia pandémie ochorenia COVID-19 tak, ako tomu bolo v tomto školskom roku.

Školský semafor, ktorým sa školy riadili pri zvládaní pandémie, je v súčasnosti pozastavený a školy sa riadia Usmernením k bezpečnému prostrediu v školách a školských zariadeniach počas pandémie ochorenia COVID-19 a mimoriadnej situácie. Rezort konštatoval, že opätovné spustenie Školského semafora bude závisieť od aktuálnej epidemickej situácie.

V septembri nečakajú významnú vlnu


Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v relácii televízie Markíza Na telo plus 21. júna poznamenal, že podľa všetkých informácií, ktoré má aj od hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Eleny Prokopovej, s ktorou komunikuje v rámci konzília, nemala by prísť od septembra nejaká významná vlna.


Podotkol však, že aj tak urobili opatrenia a požiadali všetky školy, aby zistili záujem rodičov o možnosť testovania od septembra. Zároveň doplnil, že na ich regionálnych úradoch mali cez jeden milión testov a požiadali o ďalšie dva milióny testov, ktoré rozdistribuovali.

Nebudú zatvárať školy


„Už sme ich aj rozdistribuovali na jednotlivé školy, rodičia si ich môžu vyzdvihnúť teraz pred letom a ak príde tá situácia, tak na začiatku školského roka si ich budú môcť vyzdvihnúť,“ priblížil. V prípade prvákov objasnil, že čakajú do 20. augusta, aby mali presný zápis.


No znova z toho trojmiliónového balíka, ktorý majú rozdistribuovaný na Slovensku, budú okamžite distribuovať testy na školy. To fungovanie bude podľa Gröhlinga veľmi podobné, ale na rozhodnutie regionálnych úradov a z jeho pozície už nebudú zatvárať školy.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie