• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Koronavírus: PCR testy odhalili na Slovensku viac ako 2500 pozitívnych, počet hospitalizovaných klesol

Koronavírus: PCR testy odhalili na Slovensku viac ako 2500 pozitívnych, počet hospitalizovaných klesol

PCR testy potvrdili v stredu 13. apríla ďalších 2 676 pozitívnych. Celkovo ich laboratóriá na Slovensku v tento deň vykonali 8 116.

Pribudlo aj 27 úmrtí na COVID-19. Celkový počet obetí tohto ochorenia na Slovensku tak je 19 670.

V nemocniciach je 1 385 hospitalizovaných pacientov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ak sa chystáte počas šibačky navštíviť rodinu, pred sviatkami sa vyhýbajte rizikovým miestam. Mikas odporúča samotestovanie

Ľudia na Slovensku by mali dôsledne nosiť respirátor v interiéroch, na zhromaždeniach, pracovných stretnutiach v období pred návštevou rodiny, počas bohoslužieb a tiež po návrate do kolektívu po sviatkoch.

Odporúča im to hlavný hygienik SR Ján Mikas vo vyhlásení, ktoré vydal v súvislosti s blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami.


„Ak sa chystáte stretnúť s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami či inými osobami náchylnými na infekcie či ťažší priebeh ochorení, snažte sa pred ich návštevou vyhnúť rizikovým miestam, zvlášť takým, kde väčší počet ľudí trávi dlhší čas bez respirátorov,“ uviedol Mikas s tým, že pred návštevou je vhodné otestovať sa minimálne samotestom.

Na Slovensku sa zlepšuje epidemická situácia, najviac pozitívnych je na západe

Počet hospitalizovaných s ochorením na COVID-19 klesol na Slovensku pod 1 700. Až 37 percent z nich je hospitalizovaných s inou primárnou diagnózou, než je COVID-19. Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.


Upresnil, že s primárnou diagnózou COVID-19 je v nemocniciach cez tisíc pacientov. Počty pozitívnych sú podľa neho na počiatočnej úrovni tejto kovidovej vlny. Najviac prípadov je na západe Slovenska.


Najvyšší výskyt je v Senci s 900 prípadmi na 100-tisíc obyvateľov, pričom celoslovenský priemer je pod 500 prípadov. Prevláda subvariant BA.2, ale vyskytlo sa aj niekoľko prípadov rekombinantných variantov. Ako upozornil riaditeľ inštitútu, je potrebné ich monitorovať.


Počas Veľkej noci naďalej platia opatrenia vrátane povinnosti nosiť respirátory. O uvoľnení protiepidemických opatrení rozhodnú až po veľkonočných sviatkoch.

Mikas aj napriek rušeniu opatrení proti koronavírusu vyzýva dodržiavať R-O-R a má aj ďalšie odporúčania

Zrušenie plošných obmedzení prevádzok a hromadných podujatí v praxi znamená, že za ochranu zdravia musí prevziať zodpovednosť každý jeden z nás.

Hygienik odporúča dodržiavať R-O-R

Ako sa ďalej uvádza v odporúčaniach hlavného hygienika SR Jána Mikasa na prevenciu a zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, okrem zaočkovania sa proti COVID-19, vrátane posilňujúcej dávky, a povinného nosenia respirátora v rizikových situáciách, sa preto naďalej odporúča priebežne dodržiavať aj vybrané postupy, ktoré boli dlhodobo súčasťou stratégie prevencie šírenia nákazy v každodennom živote.


„Početné opatrenia, ktoré sa nachádzali vo vyhláškach Úradu verejného zdravotníctva SR, už od istého času nie sú povinné. V čase, kedy však stále pretrvávajú vysoké denné prírastky nových prípadov ochorenia, má ich dodržiavanie naďalej význam, a preto ich Úrad verejného zdravotníctva SR zapracoval do odporúčaní hlavného hygienika SR. Zvýšený hygienický štandard je totiž relatívne jednoduchou cestou, ako znižovať riziko nákazy a šírenia ochorenia COVID-19, ako aj iných respiračných infekcií,“ uvádza Mikas.

Dezinfekcia priestorov či pravidelné vetranie

Pre výkon hromadných podujatí v interiéri ako aj v exteriéri sa preto napríklad organizátorovi odporúča v exteriéri vyhradiť priestor hromadného podujatia a vyznačiť jeho vstup a výstup.

Pokiaľ je to možné, navrhuje sa zabezpečiť fixné sedenie alebo státie, zároveň vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hygienické zariadenia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami a pri vstupe mať funkčné dezinfekčné prostriedky. Vhodné je vetranie a dodržiavanie rozostupov, neodporúča sa podávanie rúk, ani iné fyzické interakcie.


Odporúčania sa ďalej špecificky týkajú výkonu bohoslužieb, cirkevných alebo civilných sobášov, pohrebov a krstov. Zároveň aj hromadných kultúrnych podujatí, všeobecne všetkých druhov prevádzok, ako sú reštaurácie, obchodného domy, fitness a wellness centrá, či ubytovacie zariadenia, ďalej prevádzok zariadení starostlivosti o ľudské telo, autoškôl a školiacich stredísk a prevádzok umelých kúpalísk.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie