• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo po PCR testoch 11-tisíc pozitívnych, počet obetí stúpol

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo po PCR testoch 11-tisíc pozitívnych, počet obetí stúpol

Tretiu dávku vakcíny dostalo v stredu 851 ľudí. Druhou dávkou sa zaočkovalo 452 osôb, prvú dávku dostalo 153 ľudí.

V stredu vykonali laboratóriá na Slovensku 19 359 PCR testov, ktoré odhalili 11-tisíc pozitívnych. Za uplynulý deň pribudlo aj ďalších 31 úmrtí a počet obetí ochorenia COVID-19 tak už u nás dosiahol 19 040.

V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 406 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Najviac pozitívne testovaných PCR testy odhalili v Bratislavskom kraji (1 895), nasleduje kraj Košický (1 631), Prešovský (1 585), Trnavský (1 344), Nitriansky (1 214), Banskobystrický (1 189), Trenčiansky (1 147) a napokon Žilinský (995).

Tretiu dávku vakcíny dostalo v stredu 851 ľudí. Druhou dávkou sa zaočkovalo 452 osôb, prvú dávku dostalo 153 ľudí.

Podľa Lengvarského by sme sa v máji mohli zbaviť rúšok, minister zároveň varoval pred jesenným sprísňovaním opatrení

Na Slovensku máme v súčasnosti rádovo státisíce pozitívnych ľudí na COVID-19. Situácia je však podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského stabilizovaná.


Od pondelka sa na Slovensku zrušilo gro protiepidemických opatrení. Už onedlho by sa mohli Slováci zbaviť aj rúšok a respirátorov.


„Pokles hospitalizácii by mohol byť rýchlejší, ale je to podobné ako v iných krajinách. Najviac potešiteľné je, že klesá stále ľudí na pľúcnej ventilácii. Pokiaľ to epidemická situácia dovolí, dáme rúška dole. Možno o mesiac, možno v máji,“ povedal minister v relácii Na telo Plus portálu tvnoviny.sk.

Minister zároveň vyzval k očkovaniu. „Je čas využiť leto na očkovanie. Keď budeme mať očkovanosť na úrovni 75 % – 80 %, tak na jeseň budú miernejšie opatrenia,“ podotkol Lengvarský s tým, že pandemická vlna by už nemala byť v jeseni dramatická.

Pandémia koronavírusu na Slovensku sa ešte neskončila a denne pribúdajú tisícky nakazených, upozorňuje lekárska komora

Pandémia koronavírusu ešte neskončila. Upozorňuje Slovenská lekárska komora (SLK). Podľa komory by sme nemali zabúdať, že denne na Slovensku pribúdajú tisícky pozitívne testovaných a v nemocniciach leží s covidom stále vyše 2 400 pacientov. Denná úmrtnosť pacientov s covidom je okolo 30.


„Počet pacientov vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu síce klesá (k 14. 3. ich bolo 74) a zdá sa, že nápor na nemocnice sme schopní aktuálne zvládnuť, to však neznamená, že môžeme poľaviť v opatrnosti. Nápor na ambulancie totiž pretrváva a ambulantný sektor je dlhodobo preťažený a krehký,“ odkázala komora.

SLK preto vyzýva občanov k zodpovednosti a dodržiavaniu platných epidemiologických opatrení, ako je povinné nosenie rúšok v interiéri a pri hromadných podujatiach.


„Vládu vyzývame, aby situáciu s covidom nepodceňovala. Všetci dúfame, že jarné počasie prinesie čoraz menšie čísla pozitívne testovaných a počet hospitalizovaných pacientov nebude kritický,“ konštatovala komora s tým, že nadchádzajúce obdobie musíme využiť na prípravu na možné ďalšie vlny náporu pandémie.

Nemocnice v Žilinskom kraji začali očkovať proti ochoreniu COVID-19 vakcínou od spoločnosti Novavax

Zdravotnícke zariadenia na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa pripravujú na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou Nuvaxovid od spoločnosti Novavax.


Ako informovala Martina Remencová z kancelárie predsedníčky ŽSK, novou vakcínou začala v pondelok ako prvá očkovať Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci.

Určená pre prvé aj ďalšie dávky

Proteínová vakcína Nuvaxovid patrí ku klasickým vakcínam, pričom na podobnom princípe dnes fungujú bežné očkovacie látky proti chrípke či čiernemu kašľu.


„Vakcína je určená pre prvé, ako aj posilňujúce dávky a je odporúčaná aj pre ľudí s autoimunitným ochorením. Automatické plánovanie druhých dávok bude stanovené najskôr na 21. deň po aplikovaní prvej dávky. Registrácia na očkovanie touto látkou bola spustená 15. februára a je možná pre osoby staršie ako 18 rokov,“ uviedla Remencová.

Prvé dávky budú postupne podané popri čadčianskej nemocnici aj v nemocniciach v Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši a v Oravskej poliklinike Námestovo a v žilinskej epidemiologickej ambulancii ŽSK. Celková týždenná kapacita je 635 osôb.

Vakcíny objednávajú týždenne

„Vakcíny sa objednávajú na týždennej báze na základe stavu čakárne a záujmu občanov. Zároveň predpokladáme, že Hornooravská nemocnica s poliklinikou v Trstenej by sa mala do očkovania Nuvaxovidom zapojiť v priebehu budúceho týždňa,“ doplnila riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.


K pondelku bolo v Žilinskom kraji zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 347 223 osôb prvou dávkou, možnosť posilňujúcej tretej dávky využilo už 188 141 ľudí.

Ide o vakcínu, ktorú Európska lieková agentúra (EMA) odporučila na podmienečnú registráciu ešte v decembri minulého roka. Vakcína je vyvinutá na báze proteínu. Ako doplnila spoločnosť Unipharma, podľa odborníkov je vhodná aj pre tých, ktorí mali kontraindikáciu na mRNA alebo vektorovú vakcínu.

Štvrtú dávku už môžu dostať ľudia so zníženou imunitou, NCZI spustilo registráciu

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) spustilo registráciu na očkovanie štvrtou dávkou pre ľudí so zníženou imunitou. Posilňujúca dávka proti ochoreniu COVID-19 je odporúčaná každému imunokompromitovanému pacientovi.

Ako informuje NCZI, po podaní troch dávok, ktoré tvoria u týchto osôb so zníženou imunitou základnú očkovaciu schému, im môže byť aplikovaný tzv. booster. O tejto možnosti by sa mali vopred poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom.


„Pacienti so zníženou imunitou starší ako 18 rokov môžu požiadať o posilňujúcu dávku očkovania. Ak sú minimálne tri mesiace po podaní tretej dávky, môžu sa registrovať na stránke www.korona.gov.sk a bude im pridelený termín v nimi vybranom okrese,“ uvádza ďalej NCZI.


Záujemca si môžu vybrať druh vakcíny, Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Spikevax (Moderna), Janssen (Johnson & Johnson) a Nuvaxovid (Novavax). Termín na podanie booster dávky si môže každý zvoliť podľa svojich preferencií.

Čína hlási nárast nových infikovaných, ich počet sa za jeden deň strojnásobil

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom na severovýchode Číny sa v sobotu oproti predchádzajúcemu dňu strojnásobil.


Čínske úrady sprísnili opatrenia proti šíreniu infekcie zrušením autobusovej dopravy do Šanghaja a obyvateľom ďalšieho mesta prikázali, aby zostali doma.

Ľudia musia ostať doma

Čínska vláda informovala, že za 24 hodín do sobotňajšej polnoci v krajine potvrdili 1 938 nových nákaz, čo bolo trikrát viac ako predošlý deň.


Zhruba tri štvrtiny nových prípadov, a to 1 412, odhalili v severovýchodnej provincii Ťi-lin, v ktorej v piatok zakázali vstup do priemyselného mesta Čchang-čchun a rodinám v meste prikázali, aby zostali doma.

Najnovšia vlna infekcií ešte nekulminovala

Vláda Hongkongu nahlásila 15 789 nových infekcií, čo bolo o takmer polovicu menej ako predošlý deň. Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová však v sobotu varovala, že najnovšia vlna infekcií pravdepodobne ešte nekulminovala.


Čína, v ktorej koronavírus prvýkrát odhalili koncom roku 2019 v meste Wu-chan, doteraz nahlásila 4 636 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 115 466 potvrdených nákaz.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie