• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo k 3,5-tisícom nakazených aj 23 úmrtí

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo k 3,5-tisícom nakazených aj 23 úmrtí

Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji, PCR testy zachytili 833 pozitívnych.

PCR testy potvrdili vo štvrtok 7. apríla ďalších 3 573 pozitívnych. Celkovo ich laboratóriá na Slovensku v tento deň vykonali 8 910.

Pribudlo aj 23 úmrtí na COVID-19. Celkový počet obetí tohto ochorenia na Slovensku tak je 19 523. Počet hospitalizovaných sa znížil na 1 753.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji, PCR testy zachytili 833 pozitívnych, v Prešovskom kraji 442 pozitívnych, v Košickom kraji 428, v Nitrianskom kraji 427, v Trnavskom kraji 405, v Trenčianskom kraji 381, v Žilinskom kraji 359, v Banskobystrickom kraji 298 pozitívnych.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Opatrenia proti koronavírusu sa od stredy zmenili, rúška už v exteriéri netreba a eHranica nie je povinná

Od stredy 6. apríla už ľudia nie sú povinní prekryť si v exteriéri horné dýchacie cesty.

Táto povinnosť doteraz platila pre osoby mimo spoločnej domácnosti, ak sa nachádzajú od seba menej ako dva metre.


Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá je účinná od 6. apríla tohto roka.


Povinnosť nosiť respirátor zostáva v platnosti naďalej na hromadných podujatiach bez ohľadu na to, či sa konajú v interiéri, alebo v exteriéri, vo všetkých verejných budovách, v prostriedkoch verejnej dopravy a v preprave s osobami mimo spoločnej domácnosti.


Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň od stredy ruší povinnú registráciu na eHranici, aj povinnú karanténu pre nezaočkované osoby. Naďalej však odporúča obozretnosť, sledovať svoj zdravotný stav a v prípade príznakov COVID-19 kontaktovať svojho všeobecného lekára alebo pediatra.


Mikas aj napriek rušeniu opatrení proti koronavírusu vyzýva dodržiavať R-O-R a má aj ďalšie odporúčania

Zrušenie plošných obmedzení prevádzok a hromadných podujatí v praxi znamená, že za ochranu zdravia musí prevziať zodpovednosť každý jeden z nás.

Hygienik odporúča dodržiavať R-O-R

Ako sa ďalej uvádza v odporúčaniach hlavného hygienika SR Jána Mikasa na prevenciu a zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, okrem zaočkovania sa proti COVID-19, vrátane posilňujúcej dávky, a povinného nosenia respirátora v rizikových situáciách, sa preto naďalej odporúča priebežne dodržiavať aj vybrané postupy, ktoré boli dlhodobo súčasťou stratégie prevencie šírenia nákazy v každodennom živote.


„Početné opatrenia, ktoré sa nachádzali vo vyhláškach Úradu verejného zdravotníctva SR, už od istého času nie sú povinné. V čase, kedy však stále pretrvávajú vysoké denné prírastky nových prípadov ochorenia, má ich dodržiavanie naďalej význam, a preto ich Úrad verejného zdravotníctva SR zapracoval do odporúčaní hlavného hygienika SR. Zvýšený hygienický štandard je totiž relatívne jednoduchou cestou, ako znižovať riziko nákazy a šírenia ochorenia COVID-19, ako aj iných respiračných infekcií,“ uvádza Mikas.

Dezinfekcia priestorov či pravidelné vetranie

Pre výkon hromadných podujatí v interiéri ako aj v exteriéri sa preto napríklad organizátorovi odporúča v exteriéri vyhradiť priestor hromadného podujatia a vyznačiť jeho vstup a výstup.

Pokiaľ je to možné, navrhuje sa zabezpečiť fixné sedenie alebo státie, zároveň vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hygienické zariadenia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami a pri vstupe mať funkčné dezinfekčné prostriedky. Vhodné je vetranie a dodržiavanie rozostupov, neodporúča sa podávanie rúk, ani iné fyzické interakcie.


Odporúčania sa ďalej špecificky týkajú výkonu bohoslužieb, cirkevných alebo civilných sobášov, pohrebov a krstov. Zároveň aj hromadných kultúrnych podujatí, všeobecne všetkých druhov prevádzok, ako sú reštaurácie, obchodného domy, fitness a wellness centrá, či ubytovacie zariadenia, ďalej prevádzok zariadení starostlivosti o ľudské telo, autoškôl a školiacich stredísk a prevádzok umelých kúpalísk.

Pri monitoringu odpadových vôd bolo takmer 97 percent vzoriek pozitívnych na SARS-CoV-2

Pri monitoringu odpadových vôd bolo 96,88 percenta vzoriek pozitívnych na SARS-CoV-2. Regionálne úrady Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) odobrali celkovo 737 vzoriek. Informuje o tom ÚVZ SR na sociálnej sieti.

Vírusová nálož

„Od 35. kalendárneho týždňa roku 2021 sme zaznamenali nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 11. kalendárnom týždni roku 2022 bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách. V 11. kalendárnom týždni sme zaznamenali zvýšenie v kvantitatívnych vyšetreniach, ktoré vyjadrujú počet kópií RNA vírusu SARS-CoV-2,“ uvádza ÚVZ SR.


Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch tak poukazuje na zvýšenie vo všetkých okrem Prešovského kraja, kde bol zaznamenaný pokles vírusovej nálože.

Vysoká chorobnosť na COVID-19

V 11. kalendárnom týždni rovnako zaznamenali nárast počtu kópií RNA SARS-CoV-2 v odpadových vodách, kým incidencia klesla.


Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá podľa ÚVZ SR epidemickej situácii. Prítomnosť RNA vírusu bola zaznamenaná vo všetkých vzorkách. Niektoré zo vzoriek sa ešte vyšetrujú.


„Naďalej odporúčame, aby boli obyvatelia opatrní, dodržiavali pravidlá R-O-R a absolvovali základné očkovanie alebo posilňujúcu dávku. Aj keď sa nárast počtu prípadov zastavil, chorobnosť na COVID-19 v SR sa udržuje na vysokej hladine,“ uzatvára ÚVZ.

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 sa začal vykonávať v 18. kalendárnom týždni 2021 a úrady ÚVZ SR ho vykonávajú pravidelne na týždennej báze v každom kraji. Prítomnosť vírusu vo vzorkách odpadových vôd sa stanovuje metódou RT-PCR a digitálnou RT-PCR. Monitoring odpadových vôd je doplnkovým nástrojom k analýze epidemickej situácie na Slovensku.

Zníženú dávku vakcíny proti COVID-19 od Moderny by mohli dostať aj najmenšie deti, štúdia preukázala účinnosť

Vakcína proti COVID-19 americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna je účinná aj u bábätiek, batoliat a predškolákov. V stredu o tom informovala samotná firma s tým, že ak by regulačné úrady súhlasili, mohlo by to znamenať, že od leta by mohli začať očkovať aj najmenšie deti.


Moderna plánuje v nadchádzajúcich týždňoch požiadať regulačné úrady v USA a Európe o schválenie použitia jej nízkodávkovej vakcíny vo dvoch dávkach pre deti do šesť rokov.

18 miliónov detí nevedia zaočkovať

Spoločnosť tiež požiada o schválenie vakcín s väčšou dávkou pre staršie deti a tínedžerov v Spojených štátoch.

Agentúra AP v tejto súvislosti pripomína, že 18 miliónov detí do päť rokov v USA predstavuje jedinú vekovú skupinu, ktorá zatiaľ nemôže dostať vakcínu. Konkurenčná firma Pfizer v súčasnosti ponúka detské vakcíny pre školákov a plné dávky pre 12-ročných a starších.


Pfizer testuje aj menšie dávky pre deti do päť rokov, no po tom, ako sa dve dávky vakcíny ukázali ako nedostatočne účinné, musel štúdiu rozšíriť o tretiu dávku. Výsledky tohto výskumu by mali zverejniť začiatkom apríla.


Moderna informovala, že pre deti do šesť rokov dobre fungovala štvrtina dávky, akú podávajú dospelým. Do štúdie sa zapojilo asi 6 900 detí.

Dve dávky posilnili protilátky

Prvotné dáta ukazujú, že po dvoch takýchto dávkach sa u detí vytvorila hladina protilátok, ktorá bola rovnako silná ako u mladých dospelých po dvoch bežných dávkach, uviedla spoločnosť v tlačovej správe. Očkovacie látky však boli menej účinné proti variantu omikron koronavírusu.


Vakcíny proti COVID-19 všeobecne nebránia infekcii variantom omikron tak dobre ako v prípade predchádzajúcich variantov, stále však predstavujú silnú ochranu proti vážnemu priebehu ochorenia.


V prípade dospelých sa ako kľúčové v boji proti omikronu potvrdili posilňujúce dávky a Moderna v súčasnosti podľa agentúry AP testuje posilňujúce dávky aj pre deti.


Znížené dávky sú podľa Moderny bezpečné a najčastejšími vedľajšími účinkami boli mierne zvýšené teploty, podobne ako v prípade iných bežne používaných detských vakcín.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom minulý týždeň celosvetovo vzrástol o sedem percent

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom vo svete minulý týždeň stúpol o sedem percent na viac ako 12 miliónov. Motorom rastu bol región západného Tichomoria, kde sa počet infekcií zvýšil o 21 percent.


Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 však minulý týždeň klesol o 23 percent na necelých 33-tisíc. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Viaceré krajiny zrušili opatrenia

Globálny počet potvrdených nových prípadov infekcií sa minulý týždeň opäť zvýšil po tom, ako od januára stabilne klesal.

Za dôvod rastu odborníci považujú infekčnejší variant koronavírusu omikron a zrušenie protipandemických opatrení vo viacerých európskych krajinách, v severnej Amerike a inde vo svete.

Omikron spôsobuje miernejšie ochorenie

Zdravotnícki predstavitelia opäť uviedli, že variant omikron spôsobuje miernejšie ochorenie ako predošlé verzie koronavírusu a zároveň sa zdá, že vakcinácia, vrátane posilňujúcich dávok, poskytuje vysokú ochranu.


WHO však upozorňuje, že vzhľadom na rušenie rozsiahlych programov testovania vo viacerých štátoch, pravdepodobne nie sú mnohé infekcie odhalené.

Situácia s koronavírusom na Slovensku je relatívne stabilná, na západe evidujú výrazný nárast incidencie

Epidemická situácia na Slovensku je oproti minulému týždňu relatívna stabilná. Ako ďalej po stredajšom rokovaní vlády uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, neprišlo ani k výraznému nárastu ani k poklesu nových prípadov.


V nemocniciach je okolo 2 400 pacientov, z nich asi 1 500 až 1 600 má primárnu diagnózu práve ochorenie COVID-19, denné príjmy do nemocníc klesli na 240 a znížil sa aj počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii.


Čo sa týka incidencie, najvýraznejší nárast eviduje Ministerstvo zdravotníctva SR na západe Slovenska, dominujú okresy Bratislava, Senec a Nitra. Niektoré pritom dosahujú incidenciu až na úrovni päťnásobku iných okresov.

Stredné a východné Slovensko evidujú pokles incidencie. Ako doplnil Mišík, za nárastom vidí najmä dôsledok uvoľnenia opatrení a presadzovanie subvariatnu BA2. Ten by už mal byť na Slovensku absolútne dominantný.


Pozitívne správy prichádzajú aj z oblasti výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pozitívnym pacientom. Tie klesajú naprieč celým Slovenskom.

Ochotu dodržiavať protipandemické opatrenia určujú osobnostné črty. Odmietavý postoj majú zväčša sebci s prízemným správaním

Osobnostné črty vplývajú na motiváciu dodržiavať protipandemické opatrenia. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej akadémie vied (SAV).

V tomto type osobnosti prevláda humanizmus a viera v ľudskosť. Na druhej strane, ľudia s temnou stránkou osobnosti chcú uspokojovať predovšetkým svoje potreby a presadzovať vlastné záujmy bez ohľadu na druhých.

Počúvanie autorít ani pocity viny z nedodržiavania opatrení nie sú pre nich motivujúce. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Ľudia so svetlou stránkou osobnosti

„Temná aj svetlá stránka osobnosti sa u ľudí prejavujú v širokom spektre sociálnych interakcií a výnimkou nie je ani správanie súvisiace s pandémiou COVID-19,“ vysvetlil Matúš Grežo z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV, ktorý spoločne s kolegyňou Magdalenou Adamus skúmal súvislosti medzi osobnostnými črtami a dodržiavaním protipandemických opatrení.

„Náš výskum ukázal, že pre ľudí so svetlou triádou je dôležité dodržiavať opatrenia z vlastných vnútorných dôvodov. Veria napríklad, že si tým chránia zdravie. Motivujú ich však aj vonkajšie dôvody. Napríklad to, že im opatrenia odporúčajú autority, alebo nechcú, aby si druhí ľudia o nich urobili zlú mienku v prípade, že by opatrenia porušovali,“ dodal psychológ.

Ľudia s temnou stránkou osobnosti

Zdôraznil, že v prípade ľudí s temnou stránkou osobnosti prišli k iným zisteniam. „Pocity viny z nedodržiavania opatrení týchto ľudí nemotivujú a je otázne, či vôbec sú schopní prežívať vinu alebo hanbu za nedodržiavanie akýchkoľvek sociálnych konvencií. Takíto ľudia sú motivovaní uspokojovať predovšetkým vlastné potreby a presadzovať vlastné záujmy bez ohľadu na druhých“ povedal výskumník.

Ľudia s týmto typom osobnosti často konajú neeticky a niekedy až kriminálne. V oblasti zdravia navyše konajú rizikovo – zanedbávajú hygienické návyky, viac požívajú alkohol a drogy, praktizujú rizikové sexuálne správanie a majú menej zdravý životný štýl.

Dôvera v autority

Výsledky psychológov tiež poukázali na to, že nemenej dôležitým aspektom súvisiacim s dodržiavaním opatrení bola dôvera v schopnosť vlády efektívne zvládnuť pandémiu.

„Z našich zistení sa zdá, že dôvera vo vládu môže značne posilniť motiváciu ľudí dodržiavať opatrenia a tá sa premieta do samotného správania. Tieto zistenia sľubujú optimistické závery, pretože na rozdiel od osobnosti človeka je dôveru voči vláde možné formovať. Hoci sa to zdá byť klišé, vytváranie spoločenských podmienok, ktoré podporujú politickú, ale i sociálnu dôveru, by sa malo stať jednou z kľúčových úloh našich lídrov,“ zhrnul na záver Matúš Grežo.

Pandémia koronavírusu na Slovensku sa ešte neskončila a denne pribúdajú tisícky nakazených, upozorňuje lekárska komora

Pandémia koronavírusu ešte neskončila. Upozorňuje Slovenská lekárska komora (SLK). Podľa komory by sme nemali zabúdať, že denne na Slovensku pribúdajú tisícky pozitívne testovaných a v nemocniciach leží s covidom stále vyše 2 400 pacientov. Denná úmrtnosť pacientov s covidom je okolo 30.


„Počet pacientov vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu síce klesá (k 14. 3. ich bolo 74) a zdá sa, že nápor na nemocnice sme schopní aktuálne zvládnuť, to však neznamená, že môžeme poľaviť v opatrnosti. Nápor na ambulancie totiž pretrváva a ambulantný sektor je dlhodobo preťažený a krehký,“ odkázala komora.

SLK preto vyzýva občanov k zodpovednosti a dodržiavaniu platných epidemiologických opatrení, ako je povinné nosenie rúšok v interiéri a pri hromadných podujatiach.


„Vládu vyzývame, aby situáciu s covidom nepodceňovala. Všetci dúfame, že jarné počasie prinesie čoraz menšie čísla pozitívne testovaných a počet hospitalizovaných pacientov nebude kritický,“ konštatovala komora s tým, že nadchádzajúce obdobie musíme využiť na prípravu na možné ďalšie vlny náporu pandémie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie