• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Koronavírus: Na Slovensku pribudli ďalšie tisícky infikovaných, v nemocniciach leží viac ako 1500 ľudí

Koronavírus: Na Slovensku pribudli ďalšie tisícky infikovaných, v nemocniciach leží viac ako 1500 ľudí

Prvú dávku vakcíny dostalo 2 270 ľudí, aspoň jednou dávkou je tak zaočkovaných celkom 2 781 361 osôb.

V utorok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 6 183 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 18 024 odberov.

V nemocniciach je v súčasnosti 1 643 ľudí s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň pribudlo 61 obetí tohto ochorenia. Prvú dávku vakcíny dostalo 2 270 ľudí.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Najmenej pozitívnych mal Banskobystrický kraj

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, naopak najmenej v Banskobystrickom. Takmer 63 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.


V nemocniciach počet pacientov naďalej mierne klesá. „Na JIS a OAIM je 329 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 171 osôb. Viac ako 81 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.

Viac ako dva milióny plne zaočkovaných

Tretiu dávku vakcíny dostalo uplynulý deň 12 726 ľudí, spolu ju tak má 1 274 355 osôb. Druhú dávku očkovacej látky si nechalo aplikovať 3 727 ľudí, plne zaočkovaných je tak na Slovensku už 2 628 143 občanov.


Prvú dávku vakcíny dostalo 2 270 ľudí, aspoň jednou dávkou je tak zaočkovaných celkom 2 781 361 osôb.

Štvrtá dávka poskytuje iba obmedzenú ochranu, podľa výskumu mali zaočkovaní len o niečo viac protilátok

Štvrtá dávka vakcíny proti ochoreniu COVID-19 poskytuje iba obmedzenú obranu proti novému variantu koronavírusu omikron, ktorý sa momentálne šíri po celom svete. Vyplýva to z predbežného výskumu Šebovej nemocnice v izraelskom meste Ramat Gan.

Spomenuté zdravotnícke zariadenie začalo minulý mesiac podávať štvrtú dávku vakcíny proti koronavírusu viac ako 270 pracovníkom. Dovedna 154 zamestnancov dostalo vakcínu Pfizer/BioNTech a ďalších 120 očkovaciu látku Moderna. Všetci boli predtým trikrát zaočkovaní vakcínou Pfizer/BioNTech.

Protilátok mali o niečo viac

Klinická štúdia zistila, že obe skupiny vykazovali nárast protilátok „o niečo vyšší“ ako po tretej vakcíne v minulom roku. Zvýšené množstvo protilátok však nezabránilo šíreniu omikronu.


„Napriek zvýšeným hladinám protilátok ponúka štvrtá vakcína len čiastočnú obranu proti vírusu. Vakcíny, ktoré boli účinnejšie proti predchádzajúcim variantom, ponúkajú v prípade omikronu slabšiu ochranu,“ povedala lekárka zo spomenutej nemocnice Gili Regev-Yochay.

Očkovanie má význam najmä pre starších

Tento výskum však v žiadnom prípade nepreukázal, že by očkovanie štvrtou dávkou bolo chybou. Ako uviedol Nachman Ash, riaditeľ izraelského ministerstva zdravotníctva, štvrtá dávka vracia hladinu protilátok na úroveň, ktorá bola na začiatku tretieho preočkovania. „To má veľký význam, najmä u staršej populácie,“ povedal Ash.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie