• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Koronavírus: Na Slovensku opäť pribudli tisíce nakazených a počet obetí sa prehupol cez 15-tisíc

Koronavírus: Na Slovensku opäť pribudli tisíce nakazených a počet obetí sa prehupol cez 15-tisíc

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou je 2 668 033 – za pondelok ich pribudlo 1737.

Za posledný deň (pondelok) na Slovensku pribudlo 7049 prípadov nového koronavírusu, ktoré potvrdili PCR testy. Celkový počet pozitívne testovaných PCR testami tak stúpol na 739 544.

Urobili už viac ako 4,5 milióna PCR testov

Za posledných sedem dní u nás pribudlo 59 460 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 7049, nedeľa – 3020, sobota – 7367, piatok – 9359, štvrtok – 15 278, streda – 7853, utorok – 9534).

V pondelok otestovali 24 592 ľudí a od začiatku pandémie už na Slovensku urobili 4 757 235 PCR testov. Okrem PCR testov sa robia aj antigénové – za uplynulý deň ich urobili 47 747.

Počet úmrtí sa zvýšil na 15 004

Počet hospitalizovaných pacientov sa znížil o desiatich na 3503.

Bohužiaľ pribudlo aj ďalších 104 úmrtí a spolu ich tak evidujeme už 15 004. Za posledný týždeň u nás koronavírus zabil 586 osôb (pondelok – 104, nedeľa – 74, sobota – 55, piatok – 75, štvrtok – 90, streda – 103, utorok – 85).


Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou je 2 668 033 – za pondelok ich pribudlo 1737.

Polícia otočí svoju pozornosť na hranice, kontrolovať bude dodržiavanie povinností

Počas nasledujúcich víkendov, teda v sobotu 11. decembra a 18. decembra budú okrem náhodných policajných kontrol uskutočnené aj osobitné cielené kontroly pri vstupe na územie Slovenska z okolitých krajín.


Tieto kontroly budú zamerané na dodržiavanie povinností osôb uložených vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po návrate spoza hraníc.


V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Viac o téme: Koronavírus

„Kompletne zaočkované osoby sú povinné preukázať tento status COVID preukazom Európskej únie alebo iným národným certifikátom tretej krajiny, ktorý spĺňa podmienky uvedené vo vyhláške ÚVZ SR,“ uvádza Bárdyová.


Nezaočkované osoby čaká povinná izolácia, ktorá sa skončí pri bezpríznakovom priebehu dovŕšením jej desiateho dňa, alebo negatívnym PCR testom vykonaným najskôr v piaty deň izolácie.

Policajný zbor víta iniciatívu Kolíkovej, tvorcovia hoaxov by mali byť za svoje skutky postihovaní

Policajný zbor víta iniciatívu Ministerstva spravodlivosti SR klasifikovať šírenie nepravdivej informácie ako trestný čin. Polícia to oceňuje aj vzhľadom na to, že ich stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti sa venuje boju proti hoaxom a dezinformáciám.

Ako agentúre SITA potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, polícia má dlhodobo snahu o väčšie postihovanie tvorcov hoaxov, preto spolupracuje a kooperuje aj s inými inštitúciami, hlavne s rezortom spravodlivosti.

V núdzovom stave je trest vyšší

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) tento týždeň predstavila novelu Trestného zákona, ktorá sa v súčasnosti nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Kolíková ozrejmila, že vyrobenie alebo rozšírenie nepravdivej informácie, ktorá je „spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva", ohroziť životy a zdravie, alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri rozhodovaní o závažných otázkach, môže byť potrestané jedným až piatimi rokmi väzenia.

V prípade, že má páchateľ osobitný motív, napríklad získať majetkový prospech, trest je tri až osem rokov a v prípade núdzového stavu štyri až desať rokov. Trestným činom bude podľa ministerky aj podnecovanie nenávisti, napríklad pre výkon konkrétneho povolania.

Osobná previerka ako demotivácia

Bárdyová poukázala na to, že v súčasnosti je väčšina dezinformácií zameraná na pandémiu koronavírusu a očkovanie.


Príslušníci Policajného zboru analyzujú dezinformácie a hoaxy a v prípade, že niektoré z nich vyhodnotia ako možné podozrenie zo spáchania trestného činu, získané informácie o jej autorovi a o predmete jeho správy zašlú na príslušné oddelenie.

„Ďalší postup je už potom v kompetencii orgánu činného v trestnom konaní. Aktuálne najrýchlejšou a najefektívnejšou cestou, ako demotivovať ostatných dezinformátorov, je informovanie verejnosti o vykonanej previerke polície pri osobnom styku s autorom dezinformácie," myslí si policajná hovorkyňa.

Trestné stíhanie si vyžaduje znalecké posudky

Ak je podľa jej slov začaté trestné stíhanie, môže ísť o dlhší proces, pretože je často nutné požiadať o znalecké posudky, čím sa celý proces predlžuje.

„Veríme, že zmenou z dielne rezortu ministerstva spravodlivosti bude možné rýchlejšie a efektívnejšie postihovať páchateľov, a tým ďalších potenciálnych demotivovať," uzavrela Bárdyová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie