• Dnes je: Sobota 24. septembra 2022 meniny má Ľuboš, Ľubor

Koronavírus: Na Slovensku opäť klesol počet hospitalizovaných, pribudlo však 79 úmrtí

Koronavírus: Na Slovensku opäť klesol počet hospitalizovaných, pribudlo však 79 úmrtí

Pribudlo 79 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

V stredu potvrdili PCR testy 1 576 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 11 881 vzoriek.

Pribudlo 79 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 73 ľudí menej.

Počet zaočkovaných osôb stúpol o vyše 16-tisíc. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.


Najčítanejšia najnovšia správa

Je lepší Žilinka či Lipšic? Slováci sa vedia k ich práci vyjadriť, hoci ani poriadne nepoznajú kompetencie prokurátora

je lepsi zilinka ci lipsic slovaci sa vedia k ich praci vyjadrit hoci ani poriadne nepoznaju kompetencie prokuratora

24.9.2022 (Webnoviny.sk) - Veľká časť populácie na Slovensku nemá celkom jasno v tom, aké sú kompetencie prokurátora. Konštatuje to mimovládna organizácia Via Iuris na základe prieskumu agentúry Focus.

Tá pre mimovládku zisťovala názory verejnosti od 20. do 27. júna tohto roku na reprezentatívnej vzorke 1 005 respondentov.

Základné kompetencie väčšina pozná

Podľa prieskumu dokázali síce viac ako tri štvrtiny respondentov spontánne pomenovať základné kompetencie prokuratúry, ako je dohľad nad vyšetrovaním alebo dohliadanie na dodržiavanie zákonov, no pri zisťovaní hlbšej znalosti o práci prokuratúry boli podľa Via Iuris výsledky výrazne horšie.

„Až 56 percent respondentov je nesprávne presvedčených o tom, že prokurátor rozhoduje o vine alebo nevine obžalovaných," uviedla organizácia s tým, že 45 percent opýtaných sa mylne domnieva, že prokurátor zastupuje ľudí v konaniach pred súdom a 37 percent si myslí, že dáva ľuďom právne rady, čo v skutočnosti robí advokát.

„Z ponúkaných možností dokázalo správne označiť všetky kompetencie prokurátora len 2,5 percent opýtaných," uviedla Via Iuris.

Prieskum tiež ukázal, že podľa 65 percent opýtaných by prokurátor mal verejne vysvetľoval svoje rozhodnutia v konkrétnych prípadoch.

Zmeny vo fungovaní prokuratúry

Podľa 62 percent respondentov by mal odpovedať na otázky novinárov a podľa rovnakého počtu aj informovať o priebehu vyšetrovaní.


V rámci prieskumu respondenti odpovedali aj na to, či pri nástupe generálneho prokurátora Maroša Žilinku a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica do funkcií zaznamenali zmeny vo fungovaní prokuratúry.

V prípade Žilinku zmenu k lepšiemu konštatuje 27 percent opýtaných a k horšiemu 20 percent. Podľa 45 percent opýtaných v tejto súvislosti nenastala žiadna zmena.


Pokiaľ ide o Lipšica, pozitívnu zmenu uvádza 15 percent a negatívnu 36 percent. V jeho prípade zmenu nezaznamenalo 43 percent opýtaných.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie