• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Koronavírus minulý rok ovplyvnil aj svadby na Slovensku. Pred pandémiou zabrala symbolika

Koronavírus minulý rok ovplyvnil aj svadby na Slovensku. Pred pandémiou zabrala symbolika

Jediným mesiacom, kedy počet sobášov až o 12 percent prevýšil päťročný priemer, bol august.

30.1.2021 (Webnoviny.sk) - Koronavírus znížil počet svadieb na Slovensku takmer o štvrtinu. Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21 700 párov, čo je o 23 percent menej ako priemer za rovnaké obdobie predošlých piatich rokov.

Okrem sobôt sa konali svadby častejšie aj v piatok či štvrtok. Informuje o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Podľa údajov ŠÚ SR sa počty svadieb najviac prepadli v apríli, kedy sa konala len približne tretina sobášov ako počas apríla v predošlých piatich rokoch.

Odložené svadby

Jediným mesiacom, kedy počet sobášov až o 12 percent prevýšil päťročný priemer, bol august, kedy ich počet prekročil 4 400. V tomto období sa zrejme konali aj odložené svadby z jarných mesiacov.

Na úrovni minulých rokov bol aj september, ktorý je dlhodobo mesiacom v roku s najvyšším počtom konaných svadieb.

V októbri opäť nastúpili nové protiepidemické opatrenia a došlo znova k poklesu počtu svadieb. Konalo sa ich približne o pätinu menej ako v predošlých rokoch.

Najviac svadieb bolo vlani podobne ako roky predtým v septembri, a to 4 850 svadieb, najmenej sa ľudia sobášili v marci, kedy manželstvo oficiálne uzavrelo len 571 párov.

Prešovský kraj vedie

Vo všetkých krajoch sa v súhrne konalo do októbra minulého roka o 21 až 24 percent menej svadieb - regionálne členenie sobášov je podľa trvalého pobytu ženícha.


Najčastejšie zaznelo „áno“ za desaťmesačné obdobie v Prešovskom kraji, kde sa konalo viac ako 3 600 svadieb.


„Je to kraj s najvyšším počtom obyvateľov spomedzi ôsmich krajov a preto je aj dlhodobo regiónom s najvyšším počtom sobášov,“ spresnil ŠÚ SR.

Na druhom mieste bol Bratislavský kraj s takmer 3 100 sobášmi v priebehu desiatich mesiacov.

Magický dátum

Podľa ŠÚ SR bola sobota aj v roku 2020 najčastejším dňom konania svadby. V tento deň sa konalo za desaťmesačné obdobie 66 percent sobášov, v minulých piatich rokoch to bolo v priemere 73 percent. Svadby sa často konali aj v piatok, na treťom mieste bol štvrtok.


Úrad dodáva, že vo februári, tesne pred prvou vlnou pandémie, sa uskutočnilo oveľa viac svadieb ako v predošlých rokoch, a to takmer o polovicu.


Pripisuje sa to aj takzvaným „magickým dátumom s dvojkami“ teda 20. 02 2020 či 22. 02 2020, vysvetľuje ŠÚ SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie