• Dnes je: Nedeľa 26. septembra 2021 meniny má Edita

Koronakríza znížila príjmy Sociálnej poisťovne, od štátu dostala pomoc vo výške 670 miliónov eur

Koronakríza znížila príjmy Sociálnej poisťovne, od štátu dostala pomoc vo výške 670 miliónov eur

V apríli tohto roka štát poisťovni pomohol sumou 317,5 milióna eur a v júni tohto roka poslal poisťovni ďalších 300 miliónov eur.

9.8.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálnej poisťovni poslala vláda zo štátneho rozpočtu od začiatku tohto roka do konca júla tohto roka 670 miliónov eur. Koronakríza a s ňou súvisiace ekonomické opatrenia vlády totiž znižujú príjmy a zvyšujú výdavky poisťovne. S pokrytím financií na vyplácanie dôchodkov či nemocenských dávok preto musel poisťovni pomôcť štát.

Viac o téme: Koronavírus

V apríli tohto roka dostala poisťovňa zo štátneho rozpočtu 317,5 milióna eur a v júni tohto roka ďalších 300 miliónov eur. Od začiatku tohto roka do konca marca štátny transfer pre poisťovňu dosiahol 52,4 milióna eur. Spolu tak ide o spomínaných 670 miliónov eur.

V júli poisťovňa peniaze zo štátneho rozpočtu nedostala. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. V minulom roku pritom poisťovňa hospodárila bez finančnej pomoci zo štátneho rozpočtu.

Nižšie príjmy z poistného pre koronakrízu

Sociálna poisťovňa má nižšie príjmy z poistného od ekonomicky aktívnych osôb aj pre ekonomické opatrenia súčasnej vlády súvisiace s koronakrízou.

Zamestnávateľom a povinne poisteným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent, totiž vláda umožnila posunúť si splatnosť marcového, májového, júnového a júlového poistného na sociálne poistenie na koniec tohto roka.

Netýka sa to však poistného, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho jeho zamestnávateľ. Poistné za zamestnanca je totiž zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti.

Negatívny vplyv na príjmy Sociálnej poisťovne mala aj novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej časť zamestnávateľov a povinne poistených SZČO nemuselo v máji za apríl zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne. Išlo o tie subjekty, ktoré v apríli tohto roka najmenej na 15 dní uzatvorili svoje prevádzky, napríklad na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Na poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho zamestnávateľ, sa táto úľava nevzťahovala.

Výdavky zvýšilo pandemické ošetrovné

Výdavky Sociálnej poisťovne, naopak, zvýšilo zavedenie tzv. pandemických ošetrovných a PN. Parlament koncom marca tohto roka schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zaviedlo pandemické ošetrovné a nemocenské pri karanténe.

OČR sa za marec až máj vyplácalo rodičom za celé obdobie starostlivosti o dieťa počas uzatvorenia škôlok a škôl, ak ide o dieťa do 11 rokov veku. Nárok na pandemické ošetrovné trval aj v júni tým rodičom, ktorí neposlali svoje deti do škôlky a školy po ich otvorení.

Zaviedol sa tiež nárok na nemocenské pri karanténe alebo povinnej izolácii, ktoré Sociálna poisťovňa vypláca od prvého dňa vo výške 55 % vymeriavacieho základu.

Viac k téme: Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, nemocenské dávky, sociálne odvody, sociálne poistenie, starobný dôchodok, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, zamestnanci, zamestnávatelia, živnostníci

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie