• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Koronakríza ovplyvnila výrobu u väčšiny firiem, podnikatelia sú za individuálne nastavenie cien energií

Koronakríza ovplyvnila výrobu u väčšiny firiem, podnikatelia sú za individuálne nastavenie cien energií

Väčšina opýtaných firiem o možnosti zmeniť dodávateľa energií pre budúci rok zatiaľ neuvažovala.

Koronakríza ovplyvnila alebo zmenila organizáciu výroby či prevádzky u 89 percent malých a stredne veľkých firiem.

Až 38 percent z nich muselo svoje prevádzky úplne zavrieť alebo fungovali iba čiastočne. U tretiny z nich výrobná časť funguje bez obmedzení, ale administratíva pracuje z domu.

Možnosť, že celá firma funguje iba formou práce na diaľku, uviedlo iba 14 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu, ktorú pre energetickú spoločnosť Elgas zrealizovala v marci tohto roka agentúra MNFORCE.


Zmeny vo fungovaní prevádzky sa prejavili aj v oblasti dodávky energií. „Prieskum ukázal, že firmy by od dodávateľa energií do budúcnosti privítali najmä individuálne nastavenie cenovej ponuky (37 %), flexibilnejšie zmluvné podmienky (23 percent) a poradenstvo k optimalizácii spotreby energií (20 %),“ uviedla riaditeľka Elgas Slovensko Jiřina Hinnerová.

Firmy upravovali úväzky

Väčšina opýtaných firiem o možnosti zmeniť dodávateľa energií pre budúci rok zatiaľ neuvažovala. Takmer polovica z firiem, ktoré uvažujú o zmene dodávateľa, sleduje týmto krokom zníženie nákladov na energie.

Za najčastejší negatívny dôsledok už viac ako rok trvajúcej pandémie označilo zníženie tržieb 48 percent opýtaných. Kríza sa negatívne prejavila aj v oblasti ľudských zdrojov, kde 27 percent firiem muselo reagovať znížením počtu zamestnancov a 21 percent skrátením alebo úpravou úväzkov.

Spoločnosti sa dokázali prispôsobiť

„O niečo pozitívnejšie vyznieva skutočnosť, že 28 percent malých a stredných podnikateľov bolo schopných zareagovať na obmedzenia zmenou alebo rozšírením svojej ponuky služieb, čím sa lepšie prispôsobili novým podmienkam na trhu,“ konštatovala Hinnerová.

Prieskum pre spoločnosť Elgas Slovensko zrealizovala agentúra MNFORCE v marci tohto roka na vzorke 500 malých a stredne veľkých firiem, ktoré pôsobia v oblasti služieb, potravinárskej výroby, kovovýroby, poľnohospodárstve a inej výroby a služieb.


Elgas s. r. o., člen skupiny GGE, obchoduje a dodáva elektrickú energiu a zemný plyn vrátane podporných služieb klientom na slovenskom trhu už od roku 2000. Spoločnosť Elgas je jedným z významných dodávateľov energií na trhu, pričom v roku 2019 dodala zákazníkom 0,6 terawatthodín elektrickej energie a 3,2 terawatthodín plynu.

Skupina GGE bola založená v roku 2007 a ročne dosahuje tržby na úrovni 300 miliónov eur. Viac ako 20 spoločností patriacich do skupiny GGE zastrešujú celý energetický cyklus – od dodávky paliva pre výrobu energií, cez výrobu a distribúciu energií, prevádzku a údržbu zariadení na výrobu energie.


Od roku 2015 je strategickým investorom v GGE britský investičný fond Infracapital, ktorý je súčasťou globálnej finančno-poisťovacej skupiny M&G.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie