• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Koronakríza nie je podľa Brockovej zažehnaná, rozvojovým krajinám hrozí kolaps hospodárstva i zdravotníctva

Koronakríza nie je podľa Brockovej zažehnaná, rozvojovým krajinám hrozí kolaps hospodárstva i zdravotníctva

Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí sa 16.

18.6.2021 (Webnoviny.sk) - Pandemická kríza vo svete ešte nie je zažehnaná a partnerské rozvojové krajiny sú v riziku hospodárskeho a sociálno-zdravotníckeho kolapsu.

Vyhlásila to štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR) Ingrid Brocková, ktorá sa 16. až 17. júna zúčastnila na v poradí 52. neformálnom zasadnutí ministrov členských krajín Výboru Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pre rozvojovú pomoc.

Spravodlivá obnova

Tohtoročné stretnutie zvolali spoločne minister zámorskej rozvojovej spolupráce Írska Colm Brophy a predsedníčka výboru Susanna Moorehead. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor MZVaEZ SR.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Témou tohtoročného zasadnutia bola zelená a spravodlivá obnova v rozvojovom svete po prebiehajúcej kríze. Stretnutie sa zaoberalo dvoma základnými súčasnými rámcovými výzvami v medzinárodnom rozvoji – socioekonomickou obnovou prostredníctvom rozvojovej spolupráce a bojom proti neželaným príčinám a následkom klimatickej zmeny s cieľom ochrany životného prostredia a biodiverzity.

Informovala o humanitárnej pomoci

Účastníci si tiež pripomenuli, že pri modernej medzinárodnej rozvojovej spolupráci, za ktorej koordináciu zodpovedá práve Výbor OECD pre rozvojovú pomoc, si v tomto období pripomíname jej šesťdesiate výročie.


„Z pozície poskytovateľov rozvojovej pomoci je kľúčové pripisovať vážnosť všetkým príležitostiam pre medzinárodnú politickú, zdravotnícku i hospodársku solidaritu,“ uviedla Ingrid Brocková. Štátna tajomníčka partnerov zároveň informovala o rozsahu humanitárnej pomoci Slovenskej republiky, ktorá je počas pandémie COVID-19 vynakladaná.

Vyzdvihla postavenie mimovládok

Zároveň tiež ocenila dôležitosť spoločného donorského úsilia na úrovni Európskej únie v rámci iniciatív Tímu Európa, ako aj význam silných multilaterálnych rozvojových organizácií pre inak odľahlé regióny sveta, najmä v Afrike. Vyzdvihla tiež kľúčové postavenie mimovládnych rozvojových organizácií a ďalších organizácií občianskej spoločnosti nielen pri zvládaní pandémie COVID-19, ale najmä pri budovaní udržateľného rozvoja.


Druhá časť podujatia sa venovala využitiu rozvojovej spolupráce na zlepšovanie klimatickej a environmentálnej udržateľnosti v rozvojových krajinách. Pandémia COVID-19 výrazne preukazuje, že prosperita a bezpečnosť národov je do veľkej miery podmienená aj zahraničnými vplyvmi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie