• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Koronakríza neodradila Slovákov od nového bývania, banky poskytli v júli úvery za viac ako miliardu eur

Koronakríza neodradila Slovákov od nového bývania, banky poskytli v júli úvery za viac ako miliardu eur

Záujem o úvery na bývanie naďalej pretrváva a očakávame, že aj pretrvávať bude.

Banky poskytli v júli na Slovensku nové úvery domácnostiam v objeme 1,134 mld. eur. Je to po dvoch mesiacoch rastu medzimesačný pokles o 9,7 %.

Ako ďalej pre agentúru SITA povedala analytička 365.bank Jana Glasová, bolo to dané hlavne tým, že klesol objem nových úverov na bývanie, a to o viac než desatinu.

Prispela k tomu zrejme podľa analytičky aj letná dovolenková sezóna, pretože v tomto období ľudia zvyčajne neriešia nové bývanie.

Úverovanie dlhodobo rastie

Dlhodobo však úverovanie obyvateľstva rastie, tento rast sa týka úverov na kúpu nehnuteľnosti. Celkový stav úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval na konci júla úroveň 42,57 mld. eur.

V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 7,6 %. V medzimesačnom porovnaní sa celkový stav úverov obyvateľstvu zvýšil len o 0,8 %.

Koronakríza ovplyvnila spotrebné úvery

Dopyt po úveroch zostáva aj naďalej podľa Glasovej pod tlakom ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom. Koronakríza síce obmedzila možnosti ľudí, čo sa týka financovania bývania aj spotreby, ale výrazný dopad má len na spotrebné úvery.


„Záujem o úvery na bývanie naďalej pretrváva a očakávame, že aj pretrvávať bude,“ domnieva sa Glasová.

Prísnejšie pravidlá

Na druhej strane, možnosti našincov na získanie úveru sú obmedzované prísnejšími pravidlami na poskytovanie úverov zo strany centrálnej banky. Tie kontrolujú a regulujú úroveň zadlženosti obyvateľov tak, aby nebola príliš vysoká a aby dlžníci boli schopní splácať svoje úvery aj po prípadnom zvýšení úrokových sadzieb.


Z dlhodobejšieho hľadiska je totiž potrebné počítať s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať. Takže pravidlá obmedzujú možnosti ľudí získavať úvery a tým pádom znižujú aj dopyt po úveroch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie