• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Korčok sa stretol s ministrami Vyšehradskej štvorky, vyzdvihol hospodársku spoluprácu s Japonskom

Korčok sa stretol s ministrami Vyšehradskej štvorky, vyzdvihol hospodársku spoluprácu s Japonskom

Obaja ministri rokovali vo Varšave počas stretnutia šéfov diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Japonska.

7.5.2021 (Webnoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) počas stretnutia so svojím rezortným japonským kolegom Tashimitsu Montegim vyzdvihol hospodársku spoluprácu s Japonskom, ktoré je tretím najväčším ázijským investorom na Slovensku.

Obaja ministri rokovali vo Varšave počas stretnutia šéfov diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Japonska. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informovalo v tlačovej správe.

Korčok ocenil dlhodobý záujem Japonska o dianie v Európe, vrátane krajín V4 a Balkánu. Cení si tiež pravidelné stretnutia ministrov V4 a Japonska, ktoré sa stali tradičným formátom pre rokovania o možnostiach vzájomnej spolupráce.

Zdieľame spoločný pohľad na zahraničnú politiku

„Napriek geografickej vzdialenosti je pre náš región Japonsko významným ekonomickým, ale aj politickým partnerom,“ povedal minister zahraničia. Dodal, že Slovensko s Japonskom zdieľa aj spoločný pohľad na mnohé zahraničnopolitické otázky.

Šéfovia diplomacií sa počas spoločného stretnutia zamerali na aktuálne zahraničnopolitické a bezpečnostné otázky, ktoré Európu trápia. Ocenili tiež prehlbovanie strategického partnerstva Európskej únie a Japonska.

Ocenil aj organizovanie olympiády

Korčok ocenil aj snahu tejto ázijskej krajiny o čo najlepšie zorganizovanie 32. letných olympijských hier, ktoré by sa mali uskutočniť v Tokiu. „Japonskému partnerovi som zaželal bezpečný a úspešný priebeh celosvetového športového podujatia,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

Spolupráca V4 v rámci ázijského regiónu má najdlhšiu tradíciu práve s Japonskom. V poradí už siedme stretnutie krajín v tomto formáte sa uskutočnilo z iniciatívy poľského predsedníctva vo V4.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie