• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Korčok chce svoju zahraničnú politiku postaviť na troch princípoch, Slovensko si musí vybrať správnu stranu histórie 

Korčok chce svoju zahraničnú politiku postaviť na troch princípoch, Slovensko si musí vybrať správnu stranu histórie 

Druhý prejav kandidáta na prezidenta, venovaný domácej politike a výkonu funkcie, je naplánovaný na 5.

29.11.2023 (SITA.sk) - Ak by bol bývalý minister zahraničných vecí a občiansky kandidát na prezidenta Ivan Korčok zvolený za hlavu štátu, svoje zahraničnopolitické pôsobenie v úrade chce postaviť na troch princípoch.

Susedstvo, spojenectvo a partnerstvá

Ako uviedol v prejave nazvanom „Slovenský záujem" na pôde Adenauer Forum, v ktorom predstavil svoje zahraničnopolitické priority, mali by to byť susedstvo, spojenectvo a partnerstvá. Osobitne by sa pri reprezentácii Slovenska navonok chcel venovať podpore ekonomickej diplomacie, ale aj kultúrnej diplomacii a komunikácii so slovenskou diaspórou vo svete.

Som presvedčený, že práve teraz je ten moment, keď aj prezident Slovenskej republiky má úlohu ukázať, čo je slovenský záujem a na ktorej strane histórie Slovensko musí stáť,” vyjadril sa Korčok v prejave. Jeho druhý prejav, venovaný domácej politike a výkonu funkcie prezidenta, je naplánovaný na 5. decembra.

Suverenita

V prejave tiež Korčok konštatoval, že slovenská zahraničná politika a služby zohrali počas posledných troch desaťročí významnú úlohu pri kreovaní a napĺňaní obsahu demokratickej štátnosti.

Kto má pocit, že si v súčasnosti potrebuje zvyšovať vlastné sebavedomie odkazmi na suverenitu, tak má problém so sebou samým. Lebo Slovenská republika tento problém nemá,” poznamenal prezidentský kandidát v prejave.

Kardinálna otázka

Svet sa ale podľa Korčoka za tých 30 rokov zmenil a vyzerá inak, než sme si ho predstavovali pri zakladaní štátu. Je toho názoru, že slobodný svet postavený na pravidlách a princípoch, ktorý Slovensku ako súčasti Západu priniesol bezpečnosť i prosperitu, je v súčasnosti konfrontovaný asertívnymi mocnosťami, ktoré sa usilujú pretvoriť ho do podoby, ktorú Korčok nepovažuje za priaznivú pre Slovensko.

Kardinálna otázka pre našu krajinu a politiku je teraz to, na ktorej strane histórie, chceme stáť,” zdôraznil. Dodal, že tí, ktorí oživujú ilúziu a populistickú tézu, že najlepšie pre Slovensko by malo byť niekde uprostred, štát prakticky oslabujú.

Vzťahy s Maďarskom

V oblasti susedstva vidí Korčok dve špecifické výzvy. Ide o vzťah s Maďarskom, kde by sme sa podľa prezidentského kandidáta mali rozprávať aj o histórii.

Slovenský záujem by sme nemali vymeniť za ticho a kľud. Uspokojili sme sa s pragmatickou floskulou o dobrých vzťahoch a nerobíme dosť na politickej úrovni, aby sme sa o histórii a jej bolestivých dôsledkoch rozprávali spoločne, so vzájomnou empatiou voči susedovi,” vyjadril sa.

Konflikt na Ukrajine

Pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine, podľa prezidentského kandidáta je jednoznačné, kto porušuje medzinárodné právo a narúša európsku bezpečnostnú architektúru.

Rusko je revizionistická mocnosť a hrozba pre našu bezpečnosť. Zamlčiavať to nie je slovenský záujem. Aj tu ide len a len o jednu vec - či dokážeme stáť na správnej strane histórie,” uviedol Korčok. Apeloval tiež na slovenskú vládu, aby vhodným spôsobom revidovala Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu SR.

Problémom nie je silný Brusel

V otázke spojenectva kandidát za prezidenta uviedol, že hoci vieme, že svet má štyri svetové strany, treba vedieť, kde je sever. Útočenie na aliančných partnerov či na členstvo v európskej rodine je podľa Korčoka pokrytecké. Dodal, že problémom zahraničnej politiky nie je silný Brusel, ale globálne a geopoliticky bezvýznamný Brusel.

Zahraničná politika by podľa neho mala byť zrozumiteľná, nie mätúca, a to ako pre spojencov, tak i pre občanov. Prezidentský kandidát má tiež ambíciu byť aktívnejší v oblasti partnerstiev a pri dialógu s tými, ktorí nie sú súčasťou nášho hodnotového sveta.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie