• Dnes je: Nedeľa 13. júna 2021 meniny má Anton

Konzervatívci a liberáli sú pre interrupcie opäť na bojisku. Hlavy by však padať nemali

Konzervatívci a liberáli sú pre interrupcie opäť na bojisku. Hlavy by však padať nemali

Politologička hovorí, že skupina konzervatívnych koaličných poslancov má jasný program, ktorým je limitovať možnosť interrupcií, ako sa len dá.

Koalícia sa ponára do ďalšieho sporu, v ktorom sú hlavnými postavami konzervatívci z OĽaNO a liberáli z SaS pri téme uplatňovania interrupcií žien vo veku po štyridsiatke.

Zdá sa však, že tento spor by nemal spôsobiť vo vládnom zoskupení rozsiahlejšie politické škody. Otázkou je, či sa musel odohrať a či nebol zbytočný.

Poslanec OĽaNO Richard Vašečka chce na najbližšom zasadnutí poslaneckého klubu OĽANO navrhnúť odvolanie poslankyne Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru parlamentu.


Ten patrí podľa koaličnej dohody SaS. „Možno s tým nebude problém ani na koaličnej rade a SaS sa nám ešte poďakuje,“ napísal Vašečka na sociálnej sieti.

Vašečka upriamuje zrak na vládny program

Poslanca rozhnevali útoky na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Dôvodom je jeho podpis na vyhláške týkajúcej sa zákona o umelom prerušení tehotenstva.


Matkám nad 40 rokov štát už nebude preplácať potraty. Ak bude mať žena v tomto veku zdravotnú indikáciu, interrupcia sa jej bude ďalej hradiť z verejného zdravotného poistenia.

Bittó Cigániková s vyhláškou spokojná nebola a vyhlásila, že minister by sa „konečne mal prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a začať sa venovať riešeniu problémov s Covidom“.


Vašečka argumentuje programovým vyhlásením vlády, ktoré hovorí, že „vláda sa zasadí o ochranu nenarodených detí cez prevenciu interrupcií, a to najmä zlepšením finančnej situácie osamelých matiek a rodín, zastavením podpory interrupcií pri matkách vo veku nad 40 rokov a ďalšími preventívnymi opatreniami“.

Vhodnosť času a kultúrne vojny

Koalícia si už vlani prešla stretom jej konzervatívnej a liberálnej časti pri novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú navrhla poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO). Bittó Cigániková sa vtedy snažila, aby sa do legislatívy zahrnula aj interrupčná tabletka a nemusel sa vykonávať chirurgický potrat.


Podľa Bittó Cigánikovej minister ani teraz nezahrnul do vyhlášky možnosť použitia interrupčnej tabletky, čo aj v minulosti kritizovala.

„Moja súčasná kritika spočíva najmä v tom, že v čase najväčšieho počtu mŕtvych na koronavírus tu opäť riešime interrupcie a kultúrne vojny. A nezdá sa mi na to vôbec vhodný čas,“ uviedla pre portál Webnoviny poslankyňa.

Poučenie z minulosti

Súčasťou Vašečkových argumentov je tiež skutočnosť, že väčšina klubu SaS hlasovala v prvom čítaní za novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva v roku 2019. Cigániková však vtedy nebola na hlasovaní prítomná.


Dnes hovorí, že za návrh hlasovala SaS preto, že sa malo pomôcť ženám, ktoré chceli dieťa donosiť a dať ho na adopciu, ale stretávali sa odsudzovaním okolia. Takejto žene mala byť preplácaná PN. Podľa Cigánikovej v novele boli aj veci, ktoré chceli odstrániť v druhom čítaní.

„Odvtedy vždy, keď ide o interrupcie, tak to opakovane vyťahujú a používajú proti nám. Je to úplne nekorektné od nich. Nech je to poučením, že s týmito radikálmi jednoducho netreba vôbec komunikovať, lebo potom to budú proti vám roky zneužívať,“ povedala poslankyňa.

SaS vraj poďakuje

Vašečka si myslí, že jeho návrh na odvolanie šéfky zdravotníckeho výboru by mohol byť úspešný na koaličnej rade a „SaS sa nám ešte poďakuje“.


Bittó Cigániková uviedla, že si je istá, že Vašečka podporu v SaS nenájde. „Nie je to s v súlade s pravidlami koaličnej dohody, ale to mu zrejme neprekáža,“ poznamenala.


Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová Webnovinám povedala, že ide o neprimeraný návrh poslanca OĽaNO. „Nech si dáva takéto návrhy vo vnútri klubu bez nejakej medializácie,“ povedala.


SaS podľa Zemanovej jednoznačne stojí za svojou predsedníčkou výboru. „Tento post patrí SaS a akékoľvek kádrovanie zo strany poslancov je neprípustné. Bolo by to porušenie koaličnej zmluvy,“ doplnila.

Politologička vidí revanš za tabletku

Politologička Darina Malová upozornila, že podľa pravidiel fungovania koalícií pri veľmi rozdielnych partneroch nie je dobré otvárať veľké spory, lebo môžu ohroziť celú koalíciu.

„Návrh Richarda Vašečku len prilieva olej do ohňa. Možno chcel využiť, že Bittó Cigániková je politicky oslabená,“ zhodnotila Malová.


Bittó Cigániková totiž nedávno vystúpila na tlačovej besede s europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou (SaS), ktorá vyhlásila, že Slovensko prišlo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja o miliardu eur.


Toto vyjadrenie rozpútalo spor so šéfkou koaličnej strany Za ľudí a vicepremiérkou Veronikou Remišovou, ktorá je zodpovedná za eurofondy. Líder SaS Richard Sulík sa za europoslankyňu ospravedlnil a tá zo SaS vystúpila.

Politologička hovorí, že skupina konzervatívnych koaličných poslancov má jasný program, ktorým je limitovať možnosť interrupcií, ako sa len dá.


To, že Vašečka chce navrhnúť odvolanie Bittó Cigánikovej Malová vníma aj ako revanš za jej vlaňajší pozmeňujúci návrh o interrupčnej tabletke k novele, ktorú predložila poslankyňa Záborská.


„Chcú sa zbaviť pomerne viditeľnej, veľmi angažovanej liberálnej poslankyne. Takže pán Vašečka vie, na koho mieri,“ dodala Malová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie