• Dnes je: Nedeľa 16. mája 2021 meniny má Svetozár

Kontroly potravín na Slovensku klesli na historické minimá, podľa Hlasu ohrozuje OĽaNO zdravie Slovákov

Kontroly potravín na Slovensku klesli na historické minimá, podľa Hlasu ohrozuje OĽaNO zdravie Slovákov

Hlas žiada predsedu vlády Eduarda Hegera, ktorý je podľa strany priamo spoluzodpovedný za zničenie špičkového slovenského systému potravinových kontrol, jedného z troch najlepších v EÚ.

Počet kontrol potravín, ktoré realizuje Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS), klesol za jediný rok od nástupu agroministra Jána Mičovského až o 50 percent.

Za prvý štvrťrok 2020 vykonali potravinoví inšpektori ŠVPS 9134 kontrol. Za rovnaké obdobie roku 2021 vykonali len 4 520 potravinových kontrol.

„Je to šokujúci pokles v situácii, keď sú ľudia ešte viac závislí od nákupov v reťazcoch,“ upozornil na to v pondelok poslanec NR SR a člen strany Hlas – sociálna demokracia Róbert Puci.


Zároveň dodal, že nejde len o najmenej vykonaných potravinových kontrol za prvý štvrťrok za 10 rokov, ale je to najmenej potravinových kontrol za prvé tri mesiace roku v celej histórii SR.

Dôsledky objavily okamžite

Dôsledky tohto konania OĽaNO, jej súčasného premiéra Hegera a ministra Mičovského sa objavili podľa strany Hlas prakticky okamžite. Po viac ako 10-tich rokoch máme v SR prvý potravinový škandál slovenských potravín – jedovatý mrazený špenát v troch obchodných reťazcoch.


„Ján Mičovský s exministrom financií Hegerom, dnes premiérom, zrušili minulý rok 120 pracovných miest v ŠVPS. To je takmer 10 % všetkých zamestnancov tejto organizácie vrátane potravinových kontrolórov. Za posledných päť rokov pritom vzrástol počet úloh ŠVPS až o 50 percent. Pýtame sa, kto bude kontrolovať bezpečnosť potravín v prevádzkach a skladoch? Kto zabezpečí bezpečnosť slovenských spotrebiteľov? Kto zabráni potravinovým škandálom ohrozujúcich slovenských občanov?“ podčiarkol Puci.

Žiada Hegera o zvýšenie počtu kontrol

Hlas žiada predsedu vlády Eduarda Hegera, ktorý je podľa strany priamo spoluzodpovedný za zničenie špičkového slovenského systému potravinových kontrol, jedného z troch najlepších v EÚ, aby dal pokyn ministrovi Mičovskému okamžite zabezpečiť zvýšenie počtu kontrol bezpečnosti potravín na minuloročnú úroveň.

Ďalej žiada, aby minister financií Matovič zrušil znižovanie stavov zamestnancov ŠVPS a už zrušené miesta vrátil späť potravinovým kontrolórom. Od predsedu vlády očakáva strana zastavenie znižovania pokút reťazcom a zároveň žiada, aby orgány činné v trestnom konaní začali preverovať možné ohrozenie verejného zdravia hnutím OĽaNO a jeho nominantmi.

Dochádza k ich lepšiemu zacieleniu

Plány úradných kontrol a odberu vzoriek pre príslušný kalendárny rok si podľa agrorezortu vypracováva ŠVPS SR na základe pravidiel z pohľadu hodnotenia rizika.

„Tieto plány boli v ostatnom období analyzované z pohľadu efektívnosti a účinnosti úradných kontrol, čo tiež zapríčinilo ich nižší počet. V praxi to však neznamená, že dochádza k zníženej miere kontrol. Na základe úprav plánov dochádza k ich lepšiemu zacieleniu, zefektívneniu, komplexnosti a nastaveniu vhodnej frekvencie,“ ozrejmil hovorca agrorezortu Daniel Hrežík. Na výkon kontrol mala podľa neho určite vplyv aj pandémia COVID-19.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie