• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Kontroly diaľničných známok sa zintenzívnia. Pozor na pokuty, môžu sa vyšplhať až do 500 eur

Kontroly diaľničných známok sa zintenzívnia. Pozor na pokuty, môžu sa vyšplhať až do 500 eur

V súčasnosti väčšina motoristov preferuje nákup diaľničnej známky cez internet.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v spolupráci s políciou intenzívne počas letných mesiacov kontroluje na diaľniciach a rýchlostných cestách povinnosť úhrady diaľničnej známky.

Hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková upozorňuje na to, že diaľničné známky sa budú kontrolovať naďalej a nielen v pracovné dni, ale aj cez víkendy a v nočných hodinách.

Zákonná povinnosť každého vodiča

Kúpiť si diaľničnú známku je zákonnou povinnosťou vodiča. Túto povinnosť by si mal každý motorista splniť ešte pred jazdou po diaľnici.

Pri jazde po diaľnici bez diaľničnej známky hrozí motoristovi pokuta od 100 eur do 500 eur a v blokovom konaní od 50 eur do 200 eur.

Najrýchlejšie ju kúpite cez internet

V súčasnosti väčšina motoristov preferuje nákup diaľničnej známky cez internet. Elektronickú diaľničnú známku (eDZ) si treba zakúpiť len cez oficiálne predajné kanály, cez web stránku www.eznamka.sk, mobilnú aplikáciu eznamka, na čerpacích staniciach alebo informačno-predajných miestach na diaľničných hraničných priechodoch.

Po zakúpení eDZ vodič dostane aj doklad o úhrade, a to faktúru alebo pokladničný blok. Diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou stojí 12 eur, za 30-dňovú vodič zaplatí 17 eur a pri kúpe ročnej alebo 365-dňovej diaľničnej známky vodičovi ubudne 60 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie